PLAKAT_PION_Jakub_LechZa niecały miesiąc, 10 lipca rozpocznie się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, najważniejszego festiwalu animacji w Polsce. W ciągu 7 festiwalowych dni publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach, prezentujących kilkaset produkcji z całego świata. W bogatym programie wydarzenia są zarówno filmy awangardowe, jak i mainstreamowe, zrealizowane we wszystkich technikach animacji.

Animator to nie tylko retrospektywy uznanych mistrzów i mistrzyń animacji, pokazy filmowe z muzyką na żywo, warsztaty i wykłady, ale przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, czyli przegląd aktualnych trendów w animacji i najnowszych produkcji ze świata. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 10- 16 lipca, ale już od 7 lipca widzowie będą mieli szansę obejrzeć filmy, które nie przeszły selekcji konkursowej i wybrać jeden z nich, który z dziką kartą stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza. W tym roku na konkurs nadesłano 700 obrazów z 60 krajów, z całego świata. Nadesłane filmy dotykają różnorodnych tematów i zrealizowane są w różnorodnych technikach – w animacji rysunkowej, piaskowej, lalkowej, plastelinowej, bezkamerowej czy wycinankowej, z wykorzystaniem technik animacji 3D, pikselacji i rotoskopii. Filmy krótkometrażowe oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Marek Wilczyński – mieszkający w USA kompozytor i wykonawca, Giannalberto Bendazzi – włoski teoretyk filmu animowanego i Katarina Minichova – dyrektorka programowa Biennale Animacji w Bratysławie. Pełnometrażowe produkcje ocenią polski krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta Tadeusz Sobolewski, Kathy Rose – wybitna amerykańska animatorka i performerka oraz David Dinnell – Dyrektor Programowy Ann Arbor Film Festival. O tym, kto otrzyma statuetkę Złotego Pegaza i 45 000 zł nagrody dowiemy się podczas Ceremonii zamykającej Festiwal. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie pokaz, zrealizowanych w konwencji czarnej komedii, filmów z Psiej serii Billa Plymptona, czyli  Guard Dog, Guide Dog, Hot Dog i Horn Dog z muzyką Marcina Maseckiego.

Tegoroczny Festiwal w dużej mierze poświęcony będzie animacji niemieckiej, a w szczególności filmowi absolutnemu – eksperymentalnemu kierunkowi niemieckiego kina awangardowego z okresu ekspresjonizmu. Dzięki współpracy z Goethe Institut publiczność obejrzy rekonstrukcję pierwszego pokazu filmów absolutnych, zorganizowanego przez Novembergruppe w UFA-Theatre w Berlinie w 1925 roku, w programie którego znalazły się filmy pionierów filmu abstrakcyjnego. Uzupełnieniem pokazu będzie drugi zestaw filmów, zwanych strukturami muzycznymi, czyli współczesne obrazy, nawiązujące do idei filmu absolutnego, który z założenia łączył rytm kadrów z ich plastyką, opartą zarówno na abstrakcji jak i malarstwie przedstawiającym.

Znaczącą reprezentację na Festiwalu będzie miała również amerykańska animacja. Widzowie zobaczą surrealistyczne filmy Suzan Pitt – amerykańskiej animatorki i malarki, której prace znajdują się w stałych kolekcjach w Walker Art Center, Filmmuseum w Amsterdamie i The Museum of Modern Art (MoMA). Stworzony przez Pitt film Szparag zdobył pierwszą nagrodę na festiwalach w Oberhausen, Atlanta, Baltimore oraz na Ann Arbor Film Festival i jest jednym z najważniejszych filmów w historii kina kobiet, a także jednym z 50 najważniejszych filmów animowanych ostatnich 50 lat według ASIFA.

Stany Zjednoczone reprezentować będzie również Kathy Rose, która w swojej twórczości łączy animację z tańcem, inspirowanym sztuką japońską, teatrem nō i bunraku oraz tańcem buto. Będzie także obecna twórczość Erica Goldberga, reżysera filmu Pocahontas, który publiczność obejrzy na specjalnym pokazie w obecności autora.

Atrakcją tegorocznej edycji Festiwalu będzie polska premiera wyprodukowanego przez Salmę Hayek filmu Kahlil Gibran’s The Prophet, zrealizowanego na podstawie książki Kahlila Gibrana przez plejadę gwiazd światowej animacji – Rogera Allersa , Tomma Moore’a, Joan C. Gratz, Billa Plymptona, czy Michała Sochę.

Jak co roku ważnym elementem Animatora będzie muzyka. Improwizować będą zarówno muzycy, jak i animatorzy, i animatorki. Festiwal otworzy „dIP” – performens audiowizualny autorstwa Jakuba Lecha i Bogumiła Misali, należących do interdyscyplinarnej formacji IP Group z Wrocławia. Wystąpią również Grzegorz Pleszyński z Jerzym Mazzollem i Sławomirem Szudrowiczem oraz bracia Tkacze, czyli Mikołaj i Piotr, którzy w przestrzeni Kolektywu 1a zmierzą się z rodzinnymi napięciami przy pomocy sztuk audiowizualnych. W Poznaniu wystąpi również brytyjski duet Sculpture. Performanse z ich udziałem to niecodzienna dawka muzyki elektronicznej oraz sztuki kinetycznej, satyrycznych rysunków, abstrakcyjnej animacji i audiowizualnych prac wykonanych techniką cut-up.

Festiwalowi towarzyszyć będzie bogaty program warsztatów i wykładów z zakresu teledysku animowanego, animacji w grach komputerowych czy też warsztaty z krytyki dziennikarskiej filmu animowanego. Podobnie jak w zeszłym roku gościć będziemy międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną Animowany Nieznany – „twórcy animacji wobec problemu Innego, której celem jest przyjrzenie się sposobowi ukazywania w animacji problemów rasowych oraz wszelkiego rodzaju mniejszości społecznych i jednostek wykluczonych” – mówi Marcin Giżycki.

Specjalny program dla najmłodszych – Animator dla dzieci – przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.

Autorem plakatu tegorocznej edycji jest Jakub Lech, artysta wizualny, vj, twórca animacji, projekcji teatralnych, krótkich form filmowych i instalacji interaktywnych. Absolwent Wydziału Grafiki ASP we Wrocławiu, współzałożyciel Identity Problem Group.