swiatkultury.com.pl

swiatkultury – dom, moda i uroda, praca

jak skonfigurować router
Internet

Jak skonfigurować router – najważniejsze wskazówki

Internet jest obecnie tak powszechny, jak telewizja. Jednak, aby cieszyć się z niego w pełni na każdym na każdym komputerze, tablecie i smartfonie, trzeba zakupić odpowiednie urządzenie. Jest nim oczywiście router, dzięki któremu można stworzyć domową sieć przewodową albo bezprzewodową. W artykule wyjaśnimy ogólnie, jak skonfigurować router samodzielnie, bez pomocy doświadczonego informatyka.

Początkowe czynności

Niezależnie od tego, z jakim modelem routera mamy do czynienia, cały proces konfiguracji jest dość zbliżony. Co ważne, nie trwa długo. Wystarczy godzina, a internet będzie dostępny na wszystkich urządzeniach elektronicznych. Pierwszym zadaniem jest wybranie odpowiedniej lokalizacji w taki sposób, aby sygnał docierał do każdego zakamarka w mieszkaniu. Najlepiej, jeżeli nasza mała czarna skrzynka będzie stała blisko głównego komputera. Następnie należy podłączyć modem do routera (do odpowiedniego wejścia o nazwie WAN). Tutaj potrzebny będzie kabel intranetu, ale zdarza się, że można użyć także wejście USB. Jeżeli połączenie działa, to zajmujemy się instalacją routera (do tego przyda się kabel sieciowy).

Logowanie do panelu administracyjnego

Zobaczmy teraz, jak skonfigurować router. To nic skomplikowanego. W tym celu otwieramy panel administracyjny, a dokładniej mówiąc – uruchamiamy przeglądarkę internetową. Wklejamy adres sieciowy routera, który znajdziemy w załączonej dokumentacji. W ten sposób dostaniemy się na stronę, gdzie jest dostępna opcja logowania. Podajemy odpowiednie dane, które z czasem możemy zmienić na inne (dla swoich potrzeb). Chodzi oczywiście o nazwę użytkownika i hasło. Dalej w panelu wpisujemy informacje związane z połączeniem internetowym. W przypadku statycznego adresu IP, powinny być ustawione maska sieci oraz bramka. Natomiast, jeżeli korzystamy z tzw. Internetu DSL, to należy podać hasło do PPPoE (protokołu sieciowego do przesyłania danych przez Ethernet).

Sprawdzenie połączenia

Kiedy przeprowadzimy powyższe czynności, pora zająć się czymś jeszcze. Musimy przecież przetestować, czy na pewno wszystko będzie działać idealnie. Ostatni etap polega więc na sprawdzeniu połączenia sieciowego między routerem a komputerem. Jeżeli to drugie urządzenie otrzymało informację o adresie IP z routera, wtedy można śmiało podłączyć resztę komputerów.

Uwaga! Na koniec warto wiedzieć, jak skonfigurować router, aby go zabezpieczyć sieć przed atakami hakerów. W tym celu włącza się dodatkowe funkcje (np. Wi-Fi Protected Setup).