swiatkultury.com.pl

swiatkultury – dom, moda i uroda, praca

najlepszy internet
Internet

Jak wybrać dla siebie najlepszy internet?

Coraz trudniej dzisiaj obyć się bez Internetu. Wprawdzie nadal są osoby i to należące do różnych grup wiekowych, które bronią się przed nim rękami i nogami, jednak przyjdzie kiedyś taki dzień, że nie będą miały wyjścia: trzeba będzie wgłębić się w sieć.

Skąd wziąć usługę dostępu do sieci?

Żyjemy w czasach, kiedy mamy możliwość przebierania w dostawcach Internetu – zwłaszcza mieszkając w dużym mieście. Można tu skorzystać z:
– usług firmy zapewniającej pierwotnie jedynie telewizję kablową,
– operatorów telefonii komórkowej,
– lokalnych firm, które proponują tylko lub m.in. dostęp do Internetu – najczęściej na konkretnym obszarze swojej działalności,
– firm pozwalającej na korzystanie z tzw. Internetu satelitarnego – można z niego korzystać nawet na odludziu, jednak jest to wciąż dość droga opcja korzystania z sieci.

Na co się zdecydować?

A który z powyższych to najlepszy Internet? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy ma inne oczekiwania, potrzeby i wolne środki, które może przeznaczyć na ten konkretny cel.

Jeśli ktoś oczekuje stabilnego, szybkiego łącza, z którego jednak będzie korzystał tylko w domu, warto pomyśleć o kablowym dostępie do sieci – zwłaszcza światłowodowym. Niestety, nie jest on dostępny wszędzie, nawet w dużych miastach, choć to tam najprężniej się rozwija.

Na wsi najlepszym rozwiązaniem wydaje się być w takiej sytuacji Internet satelitarny. Jeżeli ktoś nie dysponuje jednak wystarczającymi środkami, warto zapoznać się z ofertami operatorów komórkowych, którzy proponują tzw. Internet domowy, w przypadku którego sygnał pobiera się z nadajnika. Jest to rozwiązanie jak najbardziej możliwe także w mieście i tu może być rozwiązaniem pośrednim między Internetem domowym, a Internetem mobilnym, używanym w laptopach, tabletach, czy smartfonach.

Co jeszcze jest ważne?

Kiedy już wiadomo, ile można wydać co miesiąc na Internet, warto zobaczyć, co w tej cenie można mieć i u kogo. Chodzi przede wszystkim o szybkość łącza oraz ilość GB do pobrania. Czasem usługodawca proponuje usługi dodatkowe, jak choćby ochronę Internetu – użytkownik nie musi się już wtedy martwić choćby o programy antywirusowe czy zagrożenia z sieci. Warto więc rozważyć tę opcję.

Jednak na samym początku warto sprawdzić, czy jest się w zasięgu Internetu z konkretnej oferty. Wprawdzie usługodawcy dość często udostępniają tzw. mapą zasięgową, ale – o ile jest taka możliwość – warto sprawdzić sprawdzić to w praktyce. Dobrym sposobem jest skorzystanie z tzw. okresu próbnego dostępnego jednak tylko u niektórych usługodawców. Po jego zakończeniu można się wycofać z umowy bez żadnych przykrych konsekwencji i jest to opcja godna uwagi.