swiatkultury.com.pl

swiatkultury – dom, moda i uroda, praca

Zakupy

Jak zacząć się ruszać na wiosnę?

Ciepłe dni sprzyjają ruchowi, szczególnie na zewnątrz. Przebywając na świeżym powietrzu ładujemy baterie i nastrajamy się pozytywnie na cały dzień. Piękną pogodę warto wykorzystać do wypróbowania nowych aktywności. Możesz wybrać w pełni darmowy spacer, albo tanie sporty (takie jak jazda na rowerze, pływanie czy też aqua aerobik), a także droższe aktywności, jak chociażby jazda konna.

Zacznij od spaceru

Spacer to ruch, który wymaga najmniej wysiłku. Będzie idealny, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem. Wystarczy założyć wygodne buty i ubranie adekwatne do pogody, a później już tylko wyjść z domu. Najlepsze miejsca na spacer to parki, lasy… czyli miejsca, w których otacza nas natura, z dala od głównych dróg. By urozmaicić swój spacer, możesz wybrać się na niego całą rodziną, albo wyznaczyć sobie cel: przejście określonej liczby kilometrów czy też konkretny czas, jaki spędzisz na dworze. 

Ruch na świeżym powietrzu i miłość do zwierząt w jednym

Jeśli kochasz zwierzęta, możesz spróbować jazdy konnej. Rekreacyjna odmiana tego sportu może być fajnym pomysłem na spędzenie wiosennych i letnich popołudni. Nie ma co się obawiać, pierwszy trening jazdy konnej jest w pełni bezpieczny (nawet dla początkujących), wykonywany pod okiem doświadczonego instruktora. Koń porusza się w stepie (najwolniejszym chodzie) – nie musisz obawiać się skakania przez przeszkody czy cwału. By czuć się komfortowo, warto odpowiednio się ubrać. Niezbędne będą: odzież jeździecka, buty do jazdy konnej, specjalne rękawiczki jeździeckie, a także toczek do jazdy konnej, który ochroni głowę. 

Jazda na rowerze z wiatrem we włosach

Inną opcją ruchu na zewnątrz jest jazda na rowerze. Nie musisz inwestować we własny rower, ponieważ wiele miast oferuje system wypożyczania rowerów przez cały sezon wiosenno-letni. Ruch nie musi wiązać się tylko z treningiem. Może być to tak zwany ruch spontaniczny, czyli chociażby wycieczka rowerem na zakupy, albo do znajomych, rodzinna wycieczka do bardziej odległego parku lub po prostu jazda przed siebie. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Warto zainwestować w dobry kask na rower. Tak, jak toczek do jazdy konnej chroni głowę podczas ewentualnego wypadku, tak samo kask chroni podczas poruszania się rowerem. 

A może pływanie albo aerobik w wodzie?

Pod koniec wiosny, gdy temperatury są już wysokie, a baseny niekryte otwarte, warto spróbować pływania. Wystarczy odpowiedni stój kąpielowy – taki, w którym czujesz się dobrze i jest ci wygodnie. Pływanie wspomaga harmonijny rozwój ciała, a także poprawia ogólny stan zdrowia i kondycję. W wodzie można także ćwiczyć aerobik czy gimnastykę. Aqua aerobik wzmacnia mięśnie, przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa. Dodatkowo wspomaga pracę układu krążenia i wysmukla sylwetkę.

Ruch – niezależnie od jego formy – wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. To dzięki niemu mamy siłę i energię do działania. W sezonie wiosenno-letnim warto spróbować czegoś nowego. Może znajdziesz idealną aktywność dla siebie?