swiatkultury.com.pl

swiatkultury – dom, moda i uroda, praca

podanie o podwyżkę
Praca

Podanie o podwyżkę – liczą się fakty

Na rozmowach rekrutacyjnych bardzo często padają pytania o motywację do pracy. Wiele osób wprost odpowiada, że największą motywacją są pieniądze i wysokie zarobki. Pieniądze nie są już tematem tabu, jeśli chodzi o rynek pracy. Ludzie coraz częściej przyznają, że pracują po to, aby zarabiać i spełniać swoje marzenia.

Wysokie zarobki czy dobra atmosfera?

Nie można mieć wszystkiego. Często takie przekonanie panuje również na temat miejsca pracy. Czasami trzeba wybierać pomiędzy najwyższymi zarobkami a dobrą atmosferą w miejscu pracy. W niektórych firmach, gdzie można zarobić naprawdę sporo, ludzie nie są przyjaźnie do siebie nastawieni, panuje raczej rywalizacja i niezdrowa atmosfera. Dlatego też warto zadać sobie pytanie o priorytety. Nie każdy nadaje się do pracy, w której nie można nawet porozmawiać i uśmiechnąć się do współpracownika.

Emocje czy twarde dowody?

Podanie o podwyżkę trzeba uzasadnić. Warto przeanalizować ostatni rok w firmie i swoje sukcesy, a także wszystko, co może zadziałać na korzyść, kiedy szef będzie rozpatrywał podanie o podwyżkę. Trzeba trzymać się twardych faktów. Warto wprost wskazać na przykład liczba nowych pozyskanych klientów, wzrost przychodów wynikających z ich pozyskania, albo jak i o ile wzrosła wydajność. Szef musi wiedzieć, że podejmując decyzję nie będzie kierował się tylko emocjami. Liczą się fakty.

Zmiana pracy i nowe wynagrodzenie

Każdy marzy o tym, aby zarabiać jak najwięcej. Jednak na różnych stanowiskach są określone pewnego rodzaju widełki płacowe, jest to przedział kwotowy. Niektórzy zarabiają kwotę z jednego końca tego przedziału, a inni z drugiego. Wiele osób zarabia stawki pośrodku. Znajomość takich widełek płacowych jest szczególnie ważna podczas zmiany pracy. Można wtedy negocjować z osobą rekrutującą wynagrodzenie w nowej firmie.

Korporacja czy mała firma

W małej firmie uzyskanie podwyżki może być łatwiejsze niż w dużej korporacji. Jeżeli w korporacji nie ma zaplanowanego cyklu podwyżkowego, to raczej nie uda się wynegocjować podwyższenia wynagrodzenia. Co innego w mniejszej firmie, gdzie o wszystkim na bieżąco decyduje szef. Może on zadecydować o zwiększeniu albo zmniejszeniu stawki praktycznie z dnia na dzień, ponieważ nic go nie ogranicza. Ten aspekt także warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania nowej pracy i podejmowania decyzji o karierze w korporacji albo w małej firmie. Każda decyzja niesie z sobą określone skutki i trzeba mieć tego świadomość, także na rynku pracy.