swiatkultury.com.pl

swiatkultury – dom, moda i uroda, praca

długa wąska łazienka
Dom

Długa wąska łazienka. Jak ją urządzić?

Długa i niezbyt szeroka łazienka, to pomieszczenie, które – wbrew pozorom – łatwo urządzić. Aby jednak taka łazienka wyglądała pięknie i była użyteczna, warto pamiętać o zachowaniu pewnych zasad urządzania takich pomieszczeń. Długa wąska łazienka może być bowiem bardzo atrakcyjna, a sam kształt pomieszczenia nie musi być jego wadą.

Kolory ścian i sufitu

W długich i wąskich pomieszczeniach lepiej unikać ciemnych barw. Aby długa wąska łazienka wydawała się większa niż w rzeczywistości, warto postawić na jasne kolory ścian i jasny sufit. Dzięki takim barwom, łazienka będzie wydawać się jaśniejsza, rozświetlona. Przy takich pomieszczeniach należy unikać też dużej i ciężkiej ceramiki, a także zbyt wielu elementów ozdobnych. O wiele lepszym pomysłem jest postawienie na minimalizm. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na ścianach takiej łazienki założyć płytki, jednak i one powinny być jasne. Najlepiej, jeśli będą to płytki bez dużej ilości ozdobnych motywów.

Podłoga

Idealna będzie podłoga w jasnych barwach. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość optycznego powiększenia łazienki. Aby osiągnąć ten efekt można – na przykład – ułożyć w poprzek podłogi prostokątne płytki. Ciekawym pomysłem jest też podłoga w szachownicę. W tym przypadku z powodzeniem można wykorzystać ciemne i jasne płytki, a nawet czarne i białe.

Lustro

Lustro jest oczywiście niezbędnym elementem wyposażenia łazienki. Długa wąska łazienka, to pomieszczenie, w którym sprawdzi się duże lustro zamontowane na dłuższej ścianie. Takie lustro będzie bardzo praktyczne, jednak trzeba wspomnieć o czymś jeszcze. Optycznie powiększy łazienkę i ją rozjaśni. Pomieszczenie będzie wyglądać na większe. Co więcej, duże lustro optycznie poprawi proporcje pomieszczenia.

Ceramika łazienkowa

W długiej i wąskiej łazience idealnie sprawdzi się podwieszana ceramika łazienkowa. Zastosowanie właśnie takiej, nada pomieszczeniu więcej lekkości. Warto też wspomnieć o tym, że podwieszana ceramika łazienkowa ułatwia utrzymanie czystości w łazience. Mycie podłogi, bez konieczności docierania do zakamarków wokół sanitariatów, jest dużo szybsze i łatwiejsze. Poznaj inspiracje łazienkowe, które również znajdziesz w tej kategorii artykułów.

Wanna czy prysznic?

W bardzo wąskich łazienkach prysznic zamontowany przy krótszej ścianie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto unikać stosowania ciężkich i dużych kabin prysznicowych. Lepszym rozwiązaniem jest niewielki brodzik lub nawet prysznic bez brodzika. Oczywiście jeśli szerokość łazienki na to pozwala, można zdecydować się na zamontowanie wanny przy dłuższej ścianie.

W długiej i wąskiej łazience, wbrew pozorom, można zamontować pralkę. Aby jednak nie zagracać pomieszczenia, warto postawić na wąską pralkę. W wąskim pomieszczeniu sprawdzi się lepiej niż pralka klasycznych rozmiarów.

Jasne barwy pomieszczenia i minimalistyczny styl to najlepsze rozwiązania przy urządzaniu długiej i wąskiej łazienki. Warto się o tym przekonać.