17 czerwca w Blue Note Jazz Club wystąpi formacja Weezdob Collective, który w niecałe siedem miesięcy zdobył aż sześć prestiżowych nagród w Polsce i za granicą.  W tym roku Weezdob Collective zdobył cztery nagrody, w tym trzy razy sięgał po główną nagrodę w Mladi Ladi Jazz w Pradze, Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Nagrodę dla najlepszego zespołu w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W ramach zdobytych nagród zespół w tym roku zarejestruje aż dwie płyty, w tym swoją debiutancką, która zostanie opublikowana jesienią w Jazz Forum.
Premierowych utworów będzie można posłuchać już 17 czerwca w Blue Note. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

Weezdob Collective powstał w lutym 2014 roku ze wspólnej inicjatywy gitarzysty Piotra Scholza oraz saksofonisty Kuby Marciniaka, którzy pierwsze doświadczenia z muzyką jazzową zdobywali razem jeszcze w liceum. Po latach rozłąki, spowodowanej wyjazdem Kuby na studia do Jazz Institut Berlin, zapragnęli wznowić muzyczną współpracę. Do wspólnego grania zaprosili kolegów z liceum – kontrabasistę Damiana Kostkę i perkusistę Adama Zagórskiego oraz poznanego podczas studiów na Akademii Muzycznej harmonijkarza Kacpra Smolińskiego.

Repertuar zespołu składa się głównie z autorskich kompozycji wszystkich jego członków, jak również standardów w autorskich aranżacjach. Nietypowe w jazzie połączenie harmonijki i saksofonu oraz inspiracje różnymi gatunkami muzycznymi zapewniają formacji świeże i rozpoznawalne brzmienie. Opierając się na tradycji muzyki jazzowej, artyści wzbogacają swoje kompozycje o elementy współczesnej muzyki improwizowanej, muzyki klasycznej, a także słowiańskiej muzyki ludowej.

Weezdob Collective rozpoczął swoją działalność artystyczną od wspólnej sesji nagraniowej, która zaowocowała występem w finale konkursu Jazz nad Odrą  w kwietniu 2014 roku. Już w sierpniu zespół wziął udział w konkursie Rock Pro Jazz w Kołobrzegu, gdzie zajął II miejsce, a dwa miesiące później muzycy zostali laureatem III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym Krokus Jazz Festival. W styczniu 2015 roku zespół otrzymał tytuł Aniołka Jazzowego (Grand Prix) na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Kolejnymi laurami na koncie zespołu to III miejsce na Czech Jazz Contest 2015, I miejsce na Jazz Fruit w ramach festiwalu Mladi Ladi Jazz w Pradze oraz I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych 2015.