Pod gołym niebemPowieść Pod gołym niebem hiszpańskiego autora Jesúsa Carrasco została okrzyknięta jednym z najważniejszych debiutów n światowej scenie literackiej ostatnich lat. Jeszcze przed publikacją w Hiszpanii, została entuzjastycznie przyjęta przez najważniejszych wydawców zagranicznych, co zaowocowało wydaniem powieści aż w trzynastu krajach, w tym również w Polsce.

Pod gołym niebem to historia małego chłopca, który bity i poniżany przez swojego ojca, ucieka z domu. Pod osłoną nocy wymyka się do sadu oliwnego, skąd rusza w dalszą, nieznaną mu drogę. Jego śladem rusza pościg wysłany przez okrutnego sędziego, który wielokrotnie krzywdził chłopca. Mężczyźni przemierzający pustkowia nie cofną się przed niczym, byle tylko wypełnić rozkaz wszechwładnego sędziego. Są zdolni do najgorszych tortur, a nawet morderstwa. Czy zaledwie kilkunastoletni chłopiec odnajdzie w sobie dość odwagi i siły, by stawić czoła samotności i niebezpieczeństwu?

W ucieczce pomaga mu stary pasterz, który odkrywa przed nastolatkiem tajniki przeżycia na pustkowiu. Uczy go wypasu kóz, poszukiwania źródeł wody, a także walki z palącym słońcem. Staje się dla chłopca powiernikiem, przyjacielem i nauczycielem. Starzec jest kimś, komu chłopiec może zaufać, chyba po raz pierwszy raz w życiu.

Pod gołym niebem to powieść tocząca się powoli i subtelnie. Za jej pośrednictwem, czytelnik ma okazję przyjrzeć się życiu na pustkowiu z najdrobniejszymi detalami. Nie brakuje tu długich opisów miejsc i sytuacji, a cała narracja jest raczej pozbawiona dialogów. To raczej poetycki opis ucieczki i szybkiego dorastania z dala od cywilizacji i wszelkich wygód. Z jednej strony jest to powieść subtelna, z drugiej zaś bardzo naturalistyczna. Nie brakuje tu mocnych scen powolnego pomoru zwierząt, a także krwawych walk na ulicach dawno już opuszczonego miasteczka. Za każdym rogiem czai się śmierć, której prędzej czy później nastoletni chłopiec musi spojrzeć głęboko w oczy. I robi to w bardzo poetycki i przejmujący sposób.