siedem razy_okładka.inddSiedem razy w moim świecie to debiutancka powieść poznańskiej autorki młodego pokolenia, Oli Mikołajewskiej. Jest to powieść o młodzieży i do młodzieży skierowana. Nie ma tu jednak moralizatorstwa i ocen zachowania poszczególnych bohaterów. W zamian autorka daje czytelnikowi surowy, często brutalny obraz świata, w którym dominują prawdziwi bohaterowie i równie realistyczne sytuacje.

Ola Mikołajewska jest studentką protetyki słuchu i biofizyki, która od sześciu lat spełnia się jako wolontariuszka. To właśnie praca z ludźmi z różnych środowisk skłoniła ją do napisania powieści o siedemnastoletniej Kamili, która właśnie wkracza w dorosłość. Trochę przez przypadek dziewczyna poznaje kryminalną stronę miasta, co wpędza ją w poważne kłopoty. Z pomocą przychodzi jej Michał Piaskowski, były więzień, którego poznała podczas dorywczej pracy. Paradoksalnie, zarówno dotychczasowy świat, jak i nowopoznany są dla nastolatki równie niebezpieczne. Jej udziałem staje się siedem spotkań mających udowodnić, czyje życie jest bardziej skomplikowane – młodej dziewczyny borykającej się z poważną wadą serca, czy też byłego więźnia, którego przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.

Rzeczywistość, którą poznaje czytelnik jest wypełniona problemami alkoholowymi, narkotykami, imprezami do białego rana i „ustawkami” pseudokibiców. Michał pokazuje młodej dziewczynie, żyjącej do tej pory w dość sterylnym i poukładanym świecie, brutalność dnia codziennego. Dzięki niemu bohaterka poznaje smak bycia dzieckiem porzuconym przez rodziców przebywających za granicą, smak odrzucenia przez rówieśników, smak alkoholu i narkotyków. Ma okazję zobaczyć świat, do którego dostęp mają nieliczni, i którego powinna za wszelką cenę unikać. Czy jednak dziewczyna wybierze właściwą drogę, czy może to, co niedozwolone okaże się bardziej pociągające?

Siedem razy w moim świecie to powieść, która nie ocenia, nie moralizuje i nie przestrzega. Autorka pokazuje świat takim, jakim on jest naprawdę pozostawiając ocenę postępowania bohaterów czytelnikowi. Jednocześnie, w odróżnieniu od większości powieści dostępnych obecnie na rynku wydawniczym, Siedem razy w moim świecie nie kończy się „happy endem”. Nie jest też przepełniona wręcz cukierkowymi bohaterami, którzy dokonują zawsze właściwych wyborów, po to tylko, żeby na ostatniej stronie powieści odnieść sukces. Historia Kamili wypełniona jest smutkiem, żalem, chorobą i tragizmem wydarzeń, których bohaterka, często przypadkiem, staje się niemym świadkiem.

Debiutancka powieść Oli Mikołajewskiej to lektura, która odsłania brutalny, a jednocześnie realny świat współczesnej młodzieży i jako taka może okazać się najlepszą lekcją dokonywania właściwych wyborów.