07 września o 19:00 w poznańskim klubie Blue Note zagra zespół Turbo, który będzie promował swój najnowszy krążek, Piąty żywioł.

Zespół Turbo powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu i był kontynuatorem dokonań zespołów Stress i Heam. Wówczas Turbo występowało jako kwartet. W czerwcu tego samego roku, we wrocławskim studiu radiowym, został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa W środku tej ciszy oraz Byłem z tobą tyle lat ukazały się na pierwszym singlu.

Turbo

Pierwszy koncert odbył się 23 kwietnia 1980 roku w studenckim klubie Trops w Poznaniu, następny na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej, również w Poznaniu. Po świetnie przyjętym występie Turbo zostało zaproszone przez organizatorów do wzięcia udziału w pierwszym festiwalu muzyki rockowej Jarocin 80.

Pod koniec 1980 roku, zrealizowano kolejną sesję nagraniową rejestrując utwory: Śmiej się błaźnie,  Taka właśnie jest muzyka, Jeszcze jeden papieros oraz Fabryka keksów. Ten ostatni utwór, autorstwa Zbigniewa Hołdysa, stał się pierwszym  dużym  przebojem zespołu. Od początku Turbo oscylowało w kierunku hard-rockowym, biegiem lat coraz bardziej udoskonalając styl w oparciu o kolejne metalowe trendy. Jednocześnie cały czas udawało się grupie zachować własny, charakterystyczny styl.

W 1983 roku zespół zadebiutował na rynku wydawniczym wydając płytę długogrającą Dorosłe dzieci, która od razu stała się dużą sensacją. Niezwykłe nowatorstwo aranżacyjno-kompozytorskie i wielka bezkompromisowa energia wyniosły Turbo na szczyt sławy.

W tym samym roku do zespołu dołączył basista Bogusz Rutkiewicz,  a rok później perkusista Alan Sors. Jak okazało się po latach był to najlepszy, i  już dziś określany jako ,,legendarny”, skład zespołu Turbo.

Przez ponad 30 lat swojej scenicznej działalności grupa wydała dwanaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, Piąty żywioł, pojawił się na rynku 12 listopada 2013 roku. I to właśnie utwory z tego krążka będzie można usłyszeć podczas wrześniowego koncertu w Poznaniu.

Jako support wystąpi poznańska kapela Sopor, dla których świat dźwięku nie ma granic i barier. Umiejętność harmonijnego łączenia mocniejszych brzmień z liryczną nutą instrumentów symfonicznych, która przykuwa uwagę nawet najbardziej wymagającego słuchacza jest tym, co wyróżnia Sopor wśród innych zespołów rockowych. W czerwcu 2013 roku wraz z wydawnictwem Kolory Nadziei miała premierę pierwsza płyta zespołu – Tajemna Moc.

 [fot. Kara Rokita]