swiatkultury.com.pl

swiatkultury – dom, moda i uroda, praca

sztukateria na ścianie
Dom

Sztukateria na ścianie – pomysł na niebanalne wnętrza

Eleganckie, luksusowe i ekskluzywne wnętrza muszą mieć niespotykane wykończenia. Sztukateria na ścianie to jedno z rozwiązań, które pozwoli stworzyć niebanalne pomieszczenie. Jest to element dekoracyjny, który sprawdzi się w salonie, sypialni czy przedpokoju. Jak zaaranżować ściany z wykorzystaniem sztukaterii?

Rozety, fasety czy listwy przypodłogowe?

Sztukateria to elementy dekoracyjne wykonane z żywicy poliestrowej, styropianu lub gipsu. Idealnie sprawdzają się w mieszkaniach wysokich urządzonych w klasycznym stylu, ale również nowoczesnych oraz glamour.

Rozety to dekoracyjne elementy montowane na suficie. Listwy sufitowe stanowią eleganckie wykończenie ściany. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając ich grubość należy ją dostosować do wysokości pomieszczenia. Fasety to eleganckie, zaokrąglone wykończenia, które używane są, by stworzyć ciekawszy wzór. Listwy cokołowe używane są tuż nad podłogą. Pełnia tę samą funkcję, co listwy sufitowe.

Montaż sztukaterii nie jest kłopotliwe. Można go wykonać samodzielnie. Jest to jednak zajęcie bardzo pracochłonne. Wymaga precyzji. Listwy należy dokładnie dociąć. Ściana musi zostać wyrównana. Następnie przyklejamy listwę do ściany i mocno dociskamy. Nadmiar kleju należy usunąć wilgotną gąbką.

Ciekawe ściany

Sztukateria na ścianie to bardzo dekoracyjny element pokoju. Położona w nietypowy sposób może zmienić pokój i nadać mu wyjątkowego charakteru.

Listwy można wykorzystać nie tylko montując pod sufitem. Warto również zrobić z nich ramy zdobiące ściany. W dużym salonie można wykonać 3 ramy. W środkowej umieszczamy telewizor, w bocznych elegancko będą wyglądały kinkiety. Taka dekoracja sprawi, że pokój dzienny stanie się niezwykle gustowny i ekskluzywny.

Warto pamiętać, że sztukateria na ścianie może tworzyć proste, surowe ramy, ale również można pokusić się o wykończenie rogów za pomocą faset. Warto jednak zwrócić uwagę, że dekoracja nie może być zbyt skomplikowana, gdyż ściana może wydawać się przeładowana. Prostota jest najpiękniejsza.

Do pokoju dziennego, który jest utrzymany w nowoczesnym stylu sztukateria na ścianie również może być niebanalną ozdobą. Listwy należy ułożyć w nieregularne, przecinające się wzory figur geometrycznych. Trzeba pamiętać, że listwy mogą być w kolorze ściany lub wprost przeciwnie, mogą być w kolorze, który je odcina od ścian.

Sztukateria na ścianie to dekoracja, która świetnie wpisuje się również w nowoczesne wnętrza. Ramy ze sztukaterii mogą zostać wypełnione tapetami, pięknym obrazem czy dekoracyjnym zegarem. Wyjątkowo ciekawie wyglądają również lustra, które pomogą stworzyć ekskluzywny salon w stylu glamour.