Już za trzy tygodnie w stolicy Wielkopolski rozpocznie się jedyny w Polsce festiwal filmu i muzyki Transatlantyk. Impreza co roku przyciąga największe gwiazdy muzyczne Hollywood i światowego kina. Wielokrotnie już do Poznania przybywali tak znani twórcy, jak Mark Isham, Christopher Young, czy Marco Beltrami. Podczas tegorocznej edycji widzowie podążą śladami Sherlocka Holmesa, które zaprowadzą w świat muzyki przepojonej tajemnicą i akcją.

Gośćmi Transatlantyk Festival Poznań 2014 będą kompozytorzy Michael Price, John Ottman i Bruce Broughton, którzy poprowadzą master classes i spotkania autorskie. Moderatorem spotkań będzie kolejny niezwykły gość Festiwalu – Tim Burden – znany dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, a przede wszystkim niestrudzony promotor muzyki filmowej.

Michael Price Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył niezapomniane muzyczne kreacje do serialu Sherlock Holmes. w jego bogatej filmografii znajduje się pełen wachlarz muzycznych inspiracji od komedii po thrillery. Pracował także w różnym charakterze przy takich produkcjach, jak: Władca Pierścieni, Casino Royale czy Tomb Rider. Jest zdobywcą Royal Television Society Award, BAFTA. Dwokrotnie był nominowany do nagrody Emmy.

John Ottman to nie tylko jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej, ale również zaufany montażysta Bryana Singera. Ta podwójna i rzadko spotykana rola pozwala mu patrzeć na proces tworzenia filmu z innej perspektywy niż większość kompozytorów. Podczas Festiwalu Transatlantyk John Ottman zdradzi tajniki swojego podwójnego zawodu, a także zaprezentuje tematy z takich filmów jak: Kiss kiss bang bang, Podejrzani, Superman: Powrót, Astro Boy czy X-men 2.

Amerykański kompozytor Bruce Broughton komponuje muzykę nie tylko do filmów, ale również do seriali i gier komputerowych. Największe uznanie zdobył w 1985 roku muzyką do filmu Młody Sherlock Holmes / Piramida Strachu. Jego karierę znaczyły kolejne sukcesy w takich produkcjach jak: Silverado, Tombstone, Opowieści z krypty, J.A.G. – Wojskowe Biuro Śledcze, W imię honoru, Dallas. Do tej pory zdobył 8 nagród Emmy.

Tim Burden, który poprowadzi spotkania z kompozytorami, jest jednym z najbardziej cenionych propagatorów muzyki filmowej. Jako dziennikarz muzyczny i prezenter radiowy jest autorem niezliczonej ilości wywiadów, recenzji i esejów poświęconych kompozytorom. W 2013 roku produkował wydarzenia muzyczne wraz z Georgem Fentonem, a rok później koprodukował koncert muzyki Patricka Doyle’a z Ulster Orchestra oraz Belfast Film Festival.