Od kilku tygodni w Poznaniu trwa burza wokół spektaklu Golgota Picnic, którego reżyserem jest Rodrigo García – kurator idiomu Ameryka Łacińska: Mieszańcy, który jest hasłem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Malta.

Część poznańskich radnych domaga się odwołania spektaklu. Ich zdaniem sztuka obraża uczucia religijne Polaków. Organizatorzy Festiwalu wielokrotnie podkreślali, że spektakl zostanie wystawiony w Sali Wielkiej CK Zamek, ponadto jest wydarzeniem biletowanym i nikt nie będzie zmuszony do jego obejrzenia.

Na zarzuty dotyczące spektaklu odpowiedzieli również ludzie kultury z Polski i Europy, którzy wystosowali list otwarty zainicjowany przez europejską sieć instytucji kultury House on Fire. Do tej pory list podpisało ponad 90 osób, w tym między innymi:

prof. Mirosław Bałka – artysta / Filip Berkowicz – dyrektor artystyczny festiwali Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, ActusHumanus, Goodfest i Opera Rara / Renata Borowska-Juszczyńska – dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu / Michał Borczuch – reżyser / Gabriel Chmura – dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu / Andrzej Chyra – aktor / John Maxwell Coetzee – pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla / Piotr Gruszczyński  –  dramaturg Nowego Teatru w Warszawie / Roman Gutek  – dyrektor festiwalu Nowe Horyzonty / Anna Hryniewiecka–  dyrektorka Centrum Kultury Zamek w Poznaniu / Krystyna Janda – reżyserka, aktorka, dyrektorka Teatru Polonia w Warszawie / Jan A.P. Kaczmarek – kompozytor, dyrektor Transatlantyk Festival Poznań / Jerzy Kapuściński – dyrektor TVP2 / Tomasz Kireńczuk – dyrektor programowy Teatru Nowego w Krakowie / Joanna Klass –  kuratorka programów teatralnych Instytut Adama Mickiewicza / Jan Klata –  reżyser, dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie / Krzysztof Materna / Krzysztof Mieszkowski – dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu / Paweł Mykietyn – dyrektor muzyczny Nowego Teatru w Warszawie / Jerzy Radziwiłowicz – aktor / Lech Raczak – reżyser / Paweł Szkotak – reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu / Mariusz Treliński – dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej / Krzysztof Warlikowski – reżyser, dyrektor  Nowego Teatru w Warszawie / Jacek Weksler – prezes Fundacji Sztuka Media Film / Andrzej Wirth       –  tłumacz, krytyk literacki, krytyk teatralny, teatrolog / Ewa Wycichowska – dyrektorka Polskiego Teatru Tańca /

Treść listu

Szanowni Państwo,

Niniejszy list jest wyrazem zaniepokojenia sytuacją, która od kilku tygodni narasta wokół pokazu spektaklu Golgota Picnic w reżyserii Rodriga Garcíi w ramach Malta Festival Poznań 2014.

Protestujący przeciw wystawieniu tej sztuki w Poznaniu oskarżają festiwal i artystę o obrazę uczuć religijnych i propagowanie treści antychrześcijańskich. Jednak, jak sami przyznają, czerpią swoją wiedzę na temat przedstawienia z Internetu, nie widzieli go. Ustępstwo wobec żądań protestujących będzie zatem przyzwoleniem na krytykę prewencyjną i będzie odbywać się ze szkodą dla wolności wypowiedzi. W naszym przekonaniu wolność, jedna z najważniejszych i właściwych człowiekowi wartości, polega na prawie do swobodnego życia, myślenia i działania w świecie, a także na zadawaniu pytań – także tych trudnych. Sztuka jest od zawsze przestrzenią wolności i  eksperymentu, przestrzenią pluralizmu i tolerancji, wielości punktów widzenia.

Nikt nie ma monopolu na mówienie o tematach budzących emocje. Także historia Kościoła może być przedmiotem badań, komentarzy oraz projektów artystycznych. Rodrigo García używa swojej wolności – człowieka i twórcy – aby dać wyraz etycznemu oraz intelektualnemu zaangażowaniu w świat. Tematem jego przedstawienia jest przecież kondycja europejskiego społeczeństwa pogrążonego w konsumpcjonizmie i hedonizmie oraz duchowej pustce. Artysta nie łamie praw człowieka, nie zmusza nikogo do oglądania swojej sztuki. Spektakl jest pokazywany w przestrzeni zamkniętej, jest biletowany i adresowany do widzów powyżej 18 roku życia.

Pytanie o wolność należy szczególnie głośno postawić w Polsce, gdzie przez niemal 50 lat walczono o odzyskanie demokracji i wolności słowa. Niedawno na Skwerze Wolnego Słowa w Warszawie stanął memoriał upamiętniający podziemny ruch wydawniczy lat 1976–1989. Niedaleko tego miejsca mieściła się siedziba Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk zwanego cenzurą. Dzisiaj, 25 lat po odzyskaniu niepodległości, pokaz spektaklu w przestrzeni zamkniętej na nowo budzi w Polsce pragnienie cenzury prewencyjnej i nawoływania do krucjaty przeciwko artystom.

Jako ludzie kultury domagamy się przestrzegania wartości, jaką jest wolność wypowiedzi.

Spektakl Golgota Picnic zostanie wystawiony 27 i 28 czerwca o godzinie 21:00 w Centrum Kultury Zamek.