Tegoroczna edycja Enter Music Festival rozpocznie się we wtorek, 17 czerwca. Będą to dwa dni muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu.

FB_enter

Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki. Każdy z koncertów dowodzi,  że jazz to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań; przestrzeń muzyczna, która wymaga ciągłej akcji i odkrywania nowej drogi.

Pierwszy dzień Festiwalu rozpoczniemy entuzjastycznym koncertem pełnego pasji i młodzieńczego zapału kwartetu Bartosza Dworaka. Narodziny kwartetu miały miejsce w 2010 roku na katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie muzycy spotkali się po raz pierwszy. Na przestrzeni pierwszych trzech lat swej działalności skład zespołu ulegał zmianom – obecnie tworzą̨ go Bartosz Dworak, Jakub Dworak, Piotr Matusik i Szymon Madej. Główną̨ muzyczną ideą bandu jest w pełni akustyczne brzmienie, oraz synteza tradycji z nowoczesnością. W repertuarze grupy znajdują̨ się głownie kompozycje autorskie, w których usłyszeć́ można subtelne wpływy polskiej muzyki ludowej. Muzycy wykonują̨ także własne aranżacje znanych standardów jazzowych, nadając im charakterystyczne i niepowtarzalne brzmienie.

 Bartosz Dworak Quartet

Niemniej miłości do koncertowania zaprezentuje nad Jeziorem Strzeszyńskim Shai Maestro Trio. Zespół izraelskiego pianisty, przez lata występującego u boku Avishai’a Cohen’a przedstawi w Poznaniu materiał z albumu The Road to Ithaca.

 SHAI MAESTRO 2013 III (credit JB Millot)

Zwieńczeniem tego wieczoru będzie  Piano Phase. Utwór Steiva Reicha napisany w oryginale na 2 pianistów usłyszymy w niezwykle odważnym i hipnotyzującym publiczność solowym wykonaniu Leszka Możdżera.  Pierwsze, legendarne już przedstawienie tego utworu przez Możdżera, miało miejsce na Festiwalu Sacrum Profanum w 2011 roku, w obecności zachwyconego efektem autora i wielotysięcznej publiczności. Podczas  Enter Music Festival 2014 Leszek Możdżer po raz trzeci publicznie przedstawi konceptualny utwór amerykańskiego kompozytora muzyki współczesnej.

zdjęcia: materiały promocyjne Organizatora