Na początku był teatr – zarówno w nazwie, jak i w programie. Festiwal Teatralny Malta od samego początku swojego istnienia cieszył się ogromną popularnością wśród poznańskiej publiczności, której otwierał okno na współczesny, alternatywny teatr o zasięgu międzynarodowym. Z kolei artystom, którzy z każdym rokiem coraz chętniej przyjeżdżali do Poznania, dawał poczucie, że robią coś ważnego, że tworzą historię – tego festiwalu, tego miasta, tego kraju, ale również sztuki.

malta_logo_2014_72dpi - skrócona data mini

Festiwal przybliżał poznańskim widzom wolność, która w Polsce stawiała swoje pierwsze kroki. Z czasem odważny i autorski projekt Michała Merczyńskiego przekształcił się w ogromne przedsięwzięcie łączące ze sobą teatr, film, muzykę, sztuki wizualne i taniec. Artyści zaczęli wkraczać do nowych przestrzeni – do Centrum Kultury Zamek, na Plac Wolności, zamieniając Poznań w miasto kultury i sztuki.

Każda edycja Festiwalu Malta przynosi nowe wyzwania i nowe atrakcje artystyczne. W tegorocznym programie imprezy warto zwrócić uwagę na przynajmniej kilka propozycji teatralnych.

Piotr Rowicki / Piotr Ratajczak / Agnieszka Przepiórska – Tato nie wraca

Tato nie wraca to monodram na podstawie osobistych doświadczeń aktorki Agnieszki Przepiórskiej. Jej bohaterka to matka, żona, kobieta, która odniosła sukces w życiu zawodowym. Pewnego dnia, odbywając rutynowe spotkania z klientami w banku, Agnieszka w jednym z nich odnajduje niewidzianego od wielu lat ojca, który zniknął z jej życia, gdy miała trzy lata. Spotkanie uruchamia lawinę wspomnień i wypieranych przez lata uczuć. Aktorka i jej bohaterka o nieobecnych ojcach mówi zgryźliwie, szyderczo, ironicznie, ale z miłością. W emocjonalnych monologach odbywamy z nią podróż do świata utraconego dzieciństwa. Czy spotkanie po latach jest możliwe?

11,6,2014, godzina 21:30, Plac Wolności

Radosław Rychcik – Dziady (Teatr Nowy w Poznaniu)

Dziady to cykl dramatów romantycznych Adama Mickiewicza, arcydzieło polskiego romantyzmu, nawiązujące do białoruskich obrzędów zadusznych. Reżyser interpretuje sztukę przede wszystkim jako alegorię wolności i buntu, marzenie i fantazję. Jak mówi – Dziady to głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika. Akcja dramatu została przeniesiona ze wschodnioeuropejskich peryferii do Ameryki, a tematem przedstawienia stało się niewolnictwo, segregacja rasowa i amerykańska popkultura.

17,6,2014 i 18,6,2014, godzina 19:00, Teatr Nowy

Amapola Prada – La Revolución

Projekt La Revolución [Rewolucja] składa się z trzech zarejestrowanych akcji (Unit/y, Power, Movement) oraz spektaklu Urgent Action #3. Artystka proponuje krytyczne spojrzenie na rewolucję, akceptujące nasze własne położenie i okoliczności, w jakich się znajdujemy, bez glorii i egzaltacji. Poszczególne elementy projektu są krokami przybliżającymi nas do „prawdziwej” rewolucji. Prada pojawia się na scenie w szarym, szkolnym mundurku, jaki jej pokolenie nosiło przez 12 lat szkolnej edukacji. W tle słychać peruwiański marsz – muzykę pochodów organizowanych z okazji obchodów Dnia Narodowego, w których brali udział wszyscy uczniowie. Historia lat opresji jest zakorzeniona w ciele i w nim musi zacząć się rewolucja.

23,6,2014 godzina 18:00 i 24,6,2014 godzina 19:00, Galeria u Jezuitów

Gerardo Naumann – Wyjście robotników z fabryki

Będzie to nawiązanie do słynnego filmu braci Lumière zatytułowanego Wyjście robotników z fabryki z 1895 roku, pierwszego filmu pokazanego publicznie. Film składa się z pojedynczego ujęcia pokazującego tytułowe wyjście robotników z fabryki w Lyonie. Pracownicy śpieszą się, nie oglądają za siebie, jak gdyby chcieli wyjść możliwie jak najszybciej. W projekcie Gerarda Naumanna na robotników będzie czekać grupa widzów – przed nimi właśnie rozegra się cała scena. Sztuka zakończy się w momencie, gdy ostatni pracownik wyjdzie i zamknie bramę.

Projekt jest produkcją Malta Festival Poznań 2014.

24,25 i 26,6,2014, godzina 21:40, Beiersdorf Manufacturing Poznań (BMP) 

Szczegółowy program Malta Festival Poznań

 

więcej o Malta Festival Poznań