Tomek Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, fotograf, autor nagradzanych książek reporterskich. Organizator wypraw do dżungli, na pustynię i do afrykańskiego buszu. W podróży spędza połowę roku. Przez ostatnie 13 lat odwiedził aż 52 kraje. Tym razem postanowił, że odwiedzi miejsca, które wskażą mu inni – przyjaciel, żona, ojciec. I nie pojedzie sam…

Swoją drogą30 kwietnia w księgarniach pojawiła się kolejna reporterska publikacja Tomka, Swoją drogą. Jest to zapis trzech podróży, które odbył spełniając marzenia swojego przyjaciela, Marcina, swojej żony i swojego ojca. Każda z tych podróży jest zupełnie inna, a jednak jest coś, co łączy je wszystkie. To podróż po nowe życie. Dla Marcina podróż w głąb Afryki jest porzuceniem wygodnej posady księgowego w wielkiej korporacji. Afryka, którą miał okazję odkrywać już wcześniej, ponownie staje się miejsce jego inicjacji. Jest początkiem nowego rozdziału w jego życiu. Czy po powrocie z Czarnego Lądu będzie gotowy ponownie usiąść za biurkiem i poczuć, że jest szczęśliwy? Czy po miesiącu życia w dżungli i po przejechaniu setek kilometrów błotnistymi i często zapadającymi się pod kołami starej terenówki drogami, powróci do korporacji?

Afryka zmienia człowieka. Zmienia system wartości, zmienia sposób patrzenia na otaczający świat, zmienia chęć posiadania rzeczy materialnych. W Afryce można nie mieć nic i czuć się naprawdę wolnym i w pełni szczęśliwym. Wyprawa, na którą Tomek zabrał swojego przyjaciela okazuje się krokiem w stronę samopoznania i w stronę znalezienia prawdziwego sensu życia.

Marianna, żona podróżnika, do tej pory wypoczywała raczej w samotności. Odkąd pamięta, zawsze stroniła od dalekich wypraw w nieznane i z plecakiem w ręce. Lubiła krystalicznie czystą wodę w hotelowym basenie, słońce, plażę, drinki i przysłowiowy święty spokój. Decyzję o wyjeździe do Arabii Saudyjskiej podejmuje pod wpływem chwili i już w pierwszych dniach po przylocie do Rijadu zaczyna żałować swojego wyboru.

Abaja, czyli długa czarna sukmana zakrywająca kobietę od szyi do kostek mająca zakryć wdzięki i figurę kobiety przed wzrokiem mężczyzn, jest czymś, co dusi Mariannę. Woli pozostać w hotelowym pokoju, żeby nie musieć jej zakładać. Chce uciec od świata, w którym pozornie kobieta jest zniewolona i nieszczęśliwa. Piszę pozornie, bo w przeciągu kilku dni, żona podróżnika odnajduje prawdziwy sens życia kobiet w Arabii Saudyjskiej. Rozumie, że to, co Europejczycy postrzegają jako ograniczanie, a nawet zabieranie wolności dla saudyjskich kobiet jest doskonałością. Od wczesnego dzieciństwa młode dziewczyny czekają na moment, w którym wyjdą za mąż i nie będą musiały się o nic martwić. Ich jedynym obowiązkiem będzie dbanie o dom – o dzieci i męża. Większą część dnia Saudyjka poświęca własnym przyjemnościom i rozrywce – spotykając się z przyjaciółkami, robiąc zakupy czy po prostu dbając o samą siebie. Dla tamtejszych kobiet zakrywanie ciała od stóp do głów to przyjemność, a nie przekleństwo. Cieszy je również fakt, iż nie muszą spędzać czasu w towarzystwie obcych mężczyzn – wszystkie kawiarnie, restauracje, a nawet galerie handlowe mają specjalnie wydzielone strefy dla kobiet. Saudyjki czują się szczęśliwe i spełnione. Nie marzą o wolności, bo one ją mają. Wystarczy zrozumieć pojęcie wolności w świecie arabskim.

Dla Marianny pobyt w Arabii Saudyjskiej staje się nieocenionym odkryciem zupełnie odmiennego świata. Świata, którego nie można zrozumieć dopóki nie odrzuci się europejskiego  sposobu myślenia. Ten kraj i życie jego mieszkańców rządzi się bowiem zupełnie innymi prawami, zupełnie innym systemem wartości. Nadanie pewnym pojęciom zupełnie nowych znaczeń staje się dla Marianny kluczem nie tylko do zrozumienia arabskiej kultury, ale także kluczem do poznania samej siebie.

Wyjazd do Nowego Orleanu jest dla ojca Tomka spełnieniem marzeń. Zafascynowany bluesem, jazzem, ciężkim losem niewolników i plantacjami bawełny w Missisipi odkrywa siebie na nowo. Do Polski powraca jako zupełnie inny człowiek – bogatszy i szczęśliwszy.

Najnowsza propozycja książkowa autora bestsellerów Samsara i Gorączka jest reportażem o poszukiwaniu samego siebie. Poznawanie odległych miejsc i próba zrozumienia obcych kultur staje się sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest zmierzenie się z własnymi lękami, obawami, stereotypami. Każdy z trzech bohaterów powraca z wyprawy do miejsca, które sam wybrał odmieniony. Czy bohaterowie będą w stanie powrócić do poprzedniego życia, czy może jednak wybiorą inną, ale wciąż swoją, drogę?

Nowa propozycja Tomka Michniewicza poszukuje, odkrywa, odmienia i utwierdza w przekonaniu, że czasem, żeby odnaleźć samego siebie, trzeba wyruszyć w podróż.