Immortal Onion12 maja w klubie Blue Note odbędzie się koncert promujący najnowsze materiały, dwóch oryginalnych zespołów, których muzyka w splocie eklektycznych dźwięków z pogranicza muzyki elektronicznej, jazzu, rocka, przeplata się z przemyślanymi i głęboko emocjonalnymi tekstami. Ich koncepcja grania sprawia, że należy się zapoznać z Immortal Onion i Paranoid Mind. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Immortal Onion to trio powstałe wiosną 2016 roku. Inspiracją dla utworzenia zespołu byli artyści tacy jak Esbjörn Svensson, Hiromi Uehara czy Tigran Hamasyan. Sklasyfikowanie muzyki Immortal Onion okazuje się niemałym wyzwaniem, gdyż członkowie zespołu w swojej twórczości nie boją się nawiązywać do wielu gatunków. Mimo tak dużej rozbieżności stylistyk, w których się obracają, udało im się stworzyć własny, rozpoznawalny język. Charakterystyczne brzmienie zawdzięczają umiejętnemu łączeniu energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów z minimalistycznymi, transowymi motywami i lirycznymi tematami.

Artyści wystąpili między innymi podczas: Warsaw Summer Jazz Days, Festiwalu Jazz Jantar, Tudengi Jazz w Tallinie i Haapsalu, Langnau Jazz Nights w Szwajcarii, Nisville Jazz Festival w Serbii oraz Smida Jazz Festival w Rumunii, gdzie okrzyknięto ich „nową twarzą” na muzycznej Antygali Doki 2017.

Zespół Immortal Onion tworzą: Tomir Śpiołek /fortepian, e-piano/, Ziemowit Klimek /kontrabas, bass, elektronika/ i Wojtek Warmijak /perkusja/.

W drugiej części koncertu wystąpi grupa Paranoid Mind, czyli wielkopolski zespół progresywny, który w 2015 roku założyli Piotr Wtorek i Jeremiasz Baum. Od momentu powstania zespół pracował nad swoim pierwszym albumem – najpierw w duecie, a po długich poszukiwaniach, kiedy w 2016 roku do składu dołączył wokalista Michał Łakomy, a rok później basista Adam Wilczek – w kwartecie. 28 czerwca 2018 roku zespół wydał debiutancki album zatytułowany Ascendence.

To co tworzy „paranoiczny kwartet” nie jest łatwe do sklasyfikowania, bowiem mamy do czynienia z rockiem, elektroniką, eksperymentem, groove, jazzem i tym, co nosi miano progressive. Dodatkowo grupa używa instrumentarium pozbawionego gitary elektrycznej. Istotną warstwą przekazu muzycznego jest też strona tekstowa utworów – poetycka, mroczna, wprost paranoiczna, zgłębiająca w strofach zakamarki ludzkiej psychiki, opowiadająca o uczuciach i emocjach, o przemijaniu, słabościach, zapomnieniu, zatraceniu, o pragnieniach, marzeniach, snach, wreszcie o miłości realizowanej w nienormatywnych stanach psychicznych.

W skład zespołu Paranoid Mind wchodzą: Piotr Wtorek  e-piano, fortepian/, Jeremiasz Baum /perkusja, elektronika/, Michał Łakomy /śpiew/ i Adam Wilczek /gitara basowa/.