Noc Muzeów 2018 pionPonad 50 instytucji i prawie 240 wydarzeń. Tegoroczna Noc Muzeów w Poznaniu będzie naprawdę wyjątkowa. Znamy już szczegółowy program tego cieszącego się dużą popularnością wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 19 maja.

Swoje drzwi otworzą 53 instytucje, które zaoferują mieszkańcom Wielkopolski aż 239 wydarzeń kulturalnych. Nowością tegorocznej Nocy Muzeów będzie wielopoziomowe silent disco odbywające się na każdym z 3 pięter Muzeum Narodowego.

Oficjalną część Nocy Muzeów w Poznaniu podzielono na 7 ścieżek zwiedzania: Muzeum Utracone, Z dzieciakami, Kobiecy Wątek, Silent Disco, Raczyńskich, Dla fanów wojskowości oraz Dizajnerską Noc Muzeów, połączoną z odbywającym się Poznań Design Festival.

Warto będzie tego wieczoru zajrzeć do Muzeum Etnograficznego, które zabierze uczestników na wycieczkę na Pałuki – eden z mikroregionów Wielkopolski, leżący na jej pograniczu z Kujawami i Krajną. Region ten, z charakterystycznymi pagórkami i licznymi jeziorami, jest znany także z charakterystycznego folkloru oraz wspaniałych tradycji rękodzieła ludowego. W holu Muzeum Etnograficznego prezentujemy autentyczne pałuckie stroje ludowe, ceramikę oraz niektóre sprzęty i narzędzia domowe. Wśród warsztatów przygotowanych specjalnie na Noc Muzeów będą między innymi warsztaty haftu pałuckiego oraz wyrobów rękodzieła. Pokazom towarzyszyć będzie degustacja kuchni regionalnej przygotowana przez Krzysztofa Leśniewskiego, autora książek kucharskich, promujących wyjątkowość pałuckich tradycji kulinarnych.

Ciekawą wystawę przygotowuje Muzeum Historii Miasta Poznania, która pokaże ponad 70 różnorodnych widoków poznańskiej katedry powstałych na przestrzeni ostatnich czterystu lat. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak zmieniała się forma tej najważniejszej świątyni Poznania.

W roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, Muzeum Wojskowe na Starym Rynku zaprosi na wystawę Pod znakiem Orła Białego…. Wielkopolska, Śląsk, Pomorze – drogi do niepodległości, 1918–2018. Ekspozycja upamiętni działania Wielkopolan na rzecz odzyskania niepodległości. Złożą się na nią zbiory własne, których nie można obejrzeć na wystawie stałej Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Ponadto Muzeum zaprezentuje pokaz broni, umundurowania żołnierzy oddziałów formowanych w ogniu walk Powstania Wielkopolskiego od stycznia 1919 roku. Specjalny pokaz z udziałem członków grupy rekonstrukcyjnej zaprezentuje realia życia żołnierzy tych znakomitych formacji, w których walczyło wielu naszych przodków.

Jak co roku, również Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaprosi na spotkanie z historią. O godzinie 17:00 i 19:00 odbędzie się uroczysta odprawa warty honorowej przed gmachem Muzeum Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Przed gmachem Muzeum przez cały wieczór odbywać się będzie „żywa lekcja historii” z udziałem Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” i Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Tegorocznej Nocy Muzeów towarzyszyć będzie Poznań Design Festiwal, który zagości między innymi w Galerii Miejskiej Arsenał oraz Pasażu Różowym na ul. Św. Marcin.

Szczegółowy program wraz z wydarzeniami towarzyszącymi jest już dostępny na oficjalnej stronie Nocy Muzeów w Poznaniu: http://nocmuzeow.poznan.pl.