ANIMATOR_2017_plakatPoznaliśmy laureatów 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR, który właśnie dobiegł końca. Za nami ponad 300 pokazów, 20 koncertów i wydarzeń performatywnych oraz międzynarodowy konkurs. Festiwal odwiedziło ponad 130 gości z całego świata, w tym główny animator serialu Simpsonowie, David Silverman. 

To był rekordowy Animator nie tylko ze względu na rozszerzony program 10. edycji, czy liczbę gości. Według wstępnych danych z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 000 osób. Festiwal zakończyła Ceremonia Wręczenia Pegazów, której towarzyszył pokaz filmu Madame Tutli-Putli z muzyką na żywo napisaną przez Johna Kameela Faraha.

W międzynarodowym konkursie o najważniejsze laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży, wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z 65 krajów. O wyborze laureatów zadecydowało międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska) oraz Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA).

Zdobywcą Grand Prix i Złotego Pegaza został film A Dad w reżyserii Roberta Cambrinusa z Austrii. Animacja została nagrodzona za inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku. W związku z tym, że Animator od tego roku kwalifikuje filmy do Oscarów®, laureat Grand Prix Robert Cambrinus ma znacznie ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji.

Srebrnego Pegaza oraz Nagrodę Narodowego Instytutu Audiowizualnego otrzymał film Ja na zdjęciu Dennisa Tupicoffa z Australii. Film łączący technikę animacji i filmu aktorskiego oparty jest na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50-tych. Jury uhonorowało ten obraz za monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu „odnalezionego materiału” („found footage”) i obrazów stworzonych rotoskopem.

Zdobywcą Brązowego Pegaza została animacja Lot wróbla Toma Schroedera ze Stanów Zjednoczonych. Jak uzasadniło swój wybór Jury, jest to film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji.

Najlepszym filmem pełnometrażowym został obraz w reżyserii Ann Marie Fleming, Window Horses. Animacja o miłości do rodziny, poezji, historii, kultury, która opowiada historię młodej poetki zaproszonej do udziału w festiwalu poezji w Shiraz w Iranie.

– Wybraliśmy film, który pokazuje wartość i nagrodę jakie można zdobyć za otwarcie serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę. 
W nagraniu wyemitowanym po ogłoszeniu werdyktu, reżyserka filmu Anne Marie Fleming pokreśliła jak ważna jest rola sztuki i kultury w szerzeniu tolerancji na całym świecie – uzasadniło swój wybór Jury.

Swoje nagrody przyznała również festiwalowa publiczność, która uhonorowała dwa obrazy: Dzięki uprzejmości artysty Piotra Bosackiego w kategorii najlepszy film krótkometrażowy oraz Louise nad morzem w reżyserii Jean-François Laguionie jako najlepszy film pełnometrażowy.

Tegorocznym laureatem Kryształowego Pegaza przyznawanego za całokształt twórczości został Witold Giersz.