Goran Injac i Oliver Frljić_fot. Marcin Oliva Soto  (2)Platforma Bałkany prowokuje do rozmowy. Tegoroczne Forum Festiwalu Malta będzie miejscem, gdzie wspólnie z twórcami, badaczami kultury, filozofami i publicystami zastanowimy się nad współczesną rzeczywistością społeczno-polityczną.

Reżyserskie strategie tłumaczenia bałkańskiej tożsamości przedstawią kuratorzy tegorocznego Idiomu – Oliver Frljić i Goran Injac. Spotkanie na placu Wolności będzie okazją do wysłuchania ich osobistych historii i sposobów analizowania historii regionu, z którego się wywodzą.

Tematem Bałkanów, jako przedmurza Europy zajmiemy się z kolei podczas spotkania Wstyd i duma Europy Wschodniej, w którym wezmą udział: Konstanty Gebert, Magdalena Koch i Joanna Tokarska-Bakir. Podczas rozmowy usłyszymy fragmenty reporterskiej książki Wojciecha Tochmana Jakbyś kamień jadła. Wielogłosowa będzie także dyskusja o roli państwa, narodu i obywatela we współczesnej Polsce oraz o wspólnej literaturze krajów środkowoeuropejskich. Temu spotkaniu towarzyszyć będzie inscenizowane czytanie fragmentów książki Dubravki Ugresić Kultura kłamstwa.

O różnicy między doświadczeniem migracji i uchodźctwa porozmawiamy z szefową polskiego oddziału Amnesty International – Draginją Nadażdin, a o źródłach agresji z jednym z najbardziej znanych polskich terapeutów i psychiatrów – Bogdanem de Barbaro. Przyjrzymy się również pracy dokumentalisty filmowego – Agnieszka Arnold opowie, jak być świadkiem, czyli jak relacjonować wydarzenia, które po latach wciąż budzą wielkie emocje.

Rozmowy na placu Wolności rozpoczniemy od spotkania Przemysława Czaplińskiego z Adamem Michnikiem wokół książki Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza. Czyli rozmowy między Panem, Wójtem i Plebanem ciąg dalszy, która jest zapisem rozmowy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” z ks. Józefem Tischnerem.

Ostatnim akordem Forum będzie dyskusja Neofaszyzm i jego granice. O współczesnych odmianach faszyzmu porozmawiamy z: Moniką Bobako, Iwoną Kurz, Borisem Budenem, Dragan Markoviną i Przemysławem Wielgoszem. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski.

Malta Festival Poznań odbędzie się w dniach 16-25 czerwca.