Józefinki 2017 plakatJuż po raz dziewiąty na swarzędzkim Rynku odbędzie się dwudniowe święto patrona miasta, czyli Józefinki. Wśród wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na to wydarzenie są koncerty, gra miejska „Mebloberek” oraz tradycyjne spotkanie Józefów.

Józefinki rozpoczną się w niedzielę 30 kwietnia grą miejską „Mebloberek”. Na muzycznej scenie wystąpią energetyczne zespoły Slovian’sky, Bubliczki i Horpyna. Slovian’sky  – jak sami o sobie mówią – to najbardziej hippsterska kapela na świecie. Ich muzyka to energetyczne połączenie rocka z elementami folku. Ich koncerty przepełnione są słowiańską fantazją i cygańską duszą. Podczas wspólnych chwil z publicznością lecą skry, płonie ogień i króluje prawdziwie przyjacielska atmosfera.

Bubliczki to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia, założony w 2007 roku. Prezentuje niezwykle energetyczną mieszankę bałkańskiego i klezmerskiego feelingu z polską i kaszubską atmosferą. Łącząc te pierwiastki stworzyli nurt, który nazwany został turbo-folkiem. Zespół ma na swoim koncie dwie płyty długogrające. Zadebiutowali w roku 2010 albumem „Opaa!”, na którym czuć silny wpływ kultury kaszubskiej. Słychać na niej młodzieńczą beztroskę i nieskrępowaną radość muzykowania. Bubliczki są finalistą popularnego telewizyjnego programu „Must be the music” z roku 2015. Na swoim koncie mają występy na najważniejszych folkowych festiwalach w Polsce i za granicą.

Przed swarzędzką publicznością wystąpi również Marcin Samolczyk, wychwalany przez publiczność w kraju jak i za granicą. Marcin Samolczyk śpiewa, tańczy, stepuje i gra na kilku instrumentach: gitara, klarnet, skrzypce, bandoneon, saksofon. Udanie parodiuje Marcina Dańca, Grzegorza Halamę, profesora Bartoszewskiego, trenera Jacka Gmocha i innych. W 2000 roku udanie zadebiutował na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry – dostał specjalną nagrodę „Porcelanową Szpilkę” od Krystyny Gucewicz i Marii Czubaszek. Zaprezentował swój program wielokrotnie dla Polonii w Niemczech oraz w Kanadzie. Jest współgospodarzem telewizyjnego programu Zostań Gwiazdą Kabaretu, realizowanego przez Poznański Ośrodek Telewizyjny na antenie regionalnej.

Na zakończenie pierwszego dnia Józefinek zagra czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, grupa Horpyna. Istniejący nieprzerwanie od 1999 roku zespół przeszedł drogę od tradycyjnego folku, a nawet folkloru przez utwory tradycyjne grane w stylistyce rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu. Dziś, repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich, w których czuje się zadziornego kozackiego ducha. Każdy koncert to nie tylko dźwięki, ale prawdziwe widowisko muzyczne, porażające dynamiką, energią, dbałością o piękno dźwięku i wykonawczą perfekcją.

W poniedziałek, 1 maja o godz. 15:00 odbędzie się tradycyjne spotkanie Józefów. W bogatym programie artystycznym znajdziemy występy Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, Chóru Męskiego „Akord”, Orkiestry Flażoletowej i Zespołu Regionalnego „Olszyna”. Przed publicznością zaprezentuje się również sekcja piosenki Ośrodka Kultury w Swarzędzu.

Na zakończenie tegorocznych Józefinek wystąpi Teresa Werner. Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęła od występów na szkolnych uroczystościach i akademiach. Brała udział w rozmaitych konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W wieku 16 lat zdała egzamin do Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Występowała na scenach największych teatrów świata, w tym w Carnegie Hall i na Broadwayu. Koncertowała między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. W 1991 roku zajęła 1 miejsce na Festiwalu Piosenki Ludowej w Republice Południowej Afryki w Johannesburgu. Teresa Werner to gwiazda muzyki rozrywkowej, szczególnie popularna na Śląsku. Jej utwory – Miłość jest piękna, Dałabym Ci dała, Kocham swoje morze – są regularnie emitowane na antenach radiowych i telewizyjnych stacji. Obecnie artystka realizuje zupełnie nowe nagrania, które zaprezentuje podczas majowego koncertu.