90090066 czastka ciebie i mnie.inddŻycie bywa przewrotne, trudne do zniesienia i nieprzewidywalne. Ale jak to mówią, co nas nie zabije, to nas wzmocni – i właśnie to motto pozwala trzydziestoletniej Isli powstać z kolan po niespodziewanym ciosie, jaki daje jej los. Pomocną dłoń okazuje również Sophie, przyjaciółka ze szkolnych lat.

Isla i Sophie poznały się i zaprzyjaźniły już jako nastolatki. Obie były szalone, pełne zwariowanych pomysłów na życie i nadziei na wspaniałą przyszłość. Obie też spisały swoje najskrytsze marzenia, które obiecały sobie zrealizować przed śmiercią. Nie spodziewały się, że pozornie proste i dość przyziemne sprawy, jak chociażby przeczytanie „Anny Kareniny”, przebiegnięcie triatlonu, ukończenie warsztatów wytwarzania czekolady w Paryżu, czy nauka akrobacji na trapezie okażą się wręcz niemożliwe do spełnienia. Przynajmniej osobiście.

Powieść Cząstka ciebie i mnie Vanessy Greene to przede wszystkim wzruszająca książka o sile ludzkiej przyjaźni, o kobiecej intuicji i wrażliwości, a także o pragnieniu bycia kochanym. To także opowieść o zamykaniu pewnych drzwi i otwieraniu zupełnie nowych życiowych rozdziałów. Podnosi na duchu, dodaje otuchy, pomaga wierzyć, że w trudnych i zagonionych czasach, kiedy stajemy się coraz większymi egoistami, można jeszcze odnaleźć prawdziwą, szczerą, głęboką i bezwarunkową przyjaźń.

Isla jest spełniającą się zdolną aktorką, przed którą otwierają się te najważniejsze i najbardziej wyczekiwane drzwi – na nowojorski Broadway. Marzy o tej najważniejszej dla artystów scenie już od dziecka. Wielokrotnie zatapia się w rozmyślaniach o blasku świateł, zasłuchanej i wzruszonej publiczności patrzącej tylko na nią. Pewnego dnia marzenia stają się niemal rzeczywistością. Niemal, bo niestety los płata dziewczynie figla i przerywa spełnianie życiowych planów smutną i niewiarygodną diagnozą.

Sophie nie ma aż tyle szczęścia w życiu. Jej zawodowe plany legły w gruzach jeszcze zanim zdążyła zacząć spełniać swoje marzenia. Trwa w związku, w którym nie czuje się ani kochana, ani szczęśliwa. Każdy jej dzień przypomina ten poprzedni i jednocześnie kolejny w kalendarzu. Praca, która nie daje kobiecie satysfakcji przeplata się z nieudanym małżeństwem i problemami z pasierbicą. Jakby tego było mało, los rozdziela ją z najlepszą przyjaciółką. Sophie nie spodziewa się, że to właśnie ona będzie musiała udźwignąć na swoich barkach załamanie psychiczne Isli i pomóc przyjaciółce odzyskać wiarę we własne siły. A ponadto stanie przed dylematem spełniania nieswoich marzeń.

Vanessa Greene doskonale prowadzi narrację, przeplatając w swojej najnowszej powieści losy dwóch przyjaciółek, które muszą sobie poradzić z nieprzewidywalną codziennością. Trudne decyzje, zmiany planów i pożegnanie się z marzeniami postawi je na rozdrożu, na którym będą musiały zdecydować, co jest dla nich obu, a zarazem dla każdej z nich z osobna, najważniejsze. Cząstka ciebie i mnie to piękna i wzruszająca opowieść o sile kobiecej przyjaźni, dzięki której udaje się pokonać nawet najtrudniejsze przeszkody.