Wiosna Młodych plakatJuż 24 marca rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Wiosna Młodych, która potrwa aż cztery dni. Zapowiada się durnie i chmurnie – poważnie, dowcipnie, wzruszająco, refleksyjnie. Hamlet, Don Juan, Gyubal Wahazar, Faust, Andersen, damy, demony, huzary i nosorożce zagoszczą na wiosnę w Poznaniu.

Tym, co wyróżnia tegoroczną edycję są nowoczesna forma zdarzenia wiosennego, przewrotna logika zjawisk scenicznych, wyrafinowana stylistyka obrazów, odważne autorskie interpretacje faktów i zmyśleń. Zamkowe terytorium oddajemy odkrywcom nieznanych przestrzeni – tym, którzy analizują, uzasadniają, objaśniają, szukają prawdy – dramaturgom, reżyserom, aktorom, scenografom, fotografikom, muzykom, choreografom, tancerzom oraz sztuk oglądaczom. Artyści z Dunkierki, Poczdamu, Warszawy i Wielkopolski zapraszają do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

W bogatym programie wydarzeń warto zwrócić uwagę na monodram Hamlet w wykonaniu Bartosa Budnego oraz spektakl Rozmowy diaboliczne Studia Teatralnego Próby, który zaprezentuje się publiczności o godz. 20:00. Oba spektakle zostaną wystawione 24 marca w Sali Pod Zegarem. Początek o godzinie 18:00.

Dzień później, w tym samym miejscu zostanie pokazany spektakl Muzyka Zuzanny Matuszewskiej. Na skraju trzech muzycznych światów: minimalizmu, muzyki filmowej i alternatywnej wystąpią Zuzanna Matuszewska /fortepian/, Christin Sass /I skrzypce/, Agata Ławniczak /II skrzypce/, Zofia Wiewiórowska /altówka/ i Ryszard Kolasiński /wiolonczela/. Tego samego dnia w Sali Nowej odbędzie się pokaz Męczeństwa Piotra O’Heya Sławomira Mrożka. Na scenie wystąpi Grupa Teatralna Coś i Cośtam Teatru Na Poddaszu z LO Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach. Początek spektaklu o godzinie 18:00. Wieczorem do Sali Pod Zegarem ponownie zaprosi widzów Studio Teatralne Próby, które wystawi spektakl Intryga na podstawie Erica-Emmanuela Schmitta.

Niedziela, 26 marca zabrzmi muzyką barokową, choć z lekkim przymrużeniem oka. O godzinie 15:00 na Scenie Nowej wystąpi QUARTETT FLAVIUS w składzie Paulina Graś -Łulaszewska /flet traverso/, Aleksandra Lesner /skrzypce barokowe/, Agnieszka Grzeczka /wiolonczela barokowa/ i Natalia Hyżak /klawesyn/. Strefę teatru wypełnią zespół Zamiast z Gminnego Ośrodka Kultury „Sezam” w Tarnowie Podgórnym, która pokaże Nosorożca Eugene`a Ionesco, Grupa teatralna Pomiędzy z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, Grupa Teatralna Próbownia z Chodzieskiego Domu Kultury oraz Studio Teatralne Próby ze spektaklami Faust i Matka Joanna od Aniołów.

Tegoroczną edycję Wiosny Młodych zakończą Teatr Tańca FLEKS STEP z Gminnego Ośrodka Kultury Sokół w Czerwonaku ze spektaklem Tancerz, …owi, …om oraz Szczęśliwe wydarzenie Sławomira Mrożka w wykonaniu Studia Teatralnego Próby.

Spektaklom towarzyszyć będą również liczne wystawy, które będzie można oglądać w rozmaitych przestrzeniach zamku cesarskiego.  Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na spektakle nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

Szczegółowy program Wiosny Młodych jest dostępny tutaj.