W sercu oceanuW sercu oceanu Elviry Menéndez to literatura z pogranicza historii, przygody, obyczajowości i marynistyki. Autorka przenosi czytelnika w szesnastowieczny świat, gdzie królują brudne walki o władzę i pogoń za bogactwem. To właśnie chęć zdobycia niewyobrażalnego majątku, pcha Europejczyków w stronę oceanu, za którym czekają władza, pieniądze i wygodne życie.

Jest 1547 rok. Korona Kastylii prowadzi podbój Nowego Świata, a Karol V pragnie wprowadzić chrześcijaństwo nawet w najodleglejszych zakątkach swojego imperium. W tym celu zbiera ekspedycję zakonników, których zadaniem jest schrystianizowanie nowo odkrytych ziem i nawrócenie wszystkich tubylców. Nie jest to jednak jedyne marzenie króla Hiszpanii. Celem nadrzędnym jest zachowanie czystości krwi i niedopuszczenie do zawierania małżeństw mieszanych pomiędzy kolonizatorami a Indianami. Aby osiągnąć zamierzony cel, za pośrednictwem hiszpańskiej Rady Indii, wybiera sto młodych, pięknych i pochodzących ze szlacheckich rodów panien, które wysyła do Ameryki. To pierwsza w historii tak duża wyprawa za ocean, której uczestnikami są kobiety – kruche, delikatne i słabe. Czy uda im się pokonać wzburzone fale oceanu i dopłynąć do wymarzonego celu?

Elvira Menéndez, hiszpańska pisarka, scenarzystka i aktorka, powieścią W sercu oceanu debiutuje w świecie książek dla dorosłych. W swoim bogatym dorobku literackim, autorka ma adaptacje dramatów, scenariusze telewizyjne i teatralne, a także książki dla dzieci i młodzieży, dzięki którym zyskała ogromną popularność. Powieść o podboju Nowego Świata przez Hiszpanię jest pierwszą pozycją literacką skierowaną do dorosłego odbiorcy. I jest to całkiem udany debiut. Powieść W sercu oceanu wciąga czytelnika i zabiera go w długą, trudną i pełną niebezpieczeństw podróż do Indii Zachodnich, jak w XVI wieku nazywano Amerykę.

Hiszpańska autorka odkrywa przed czytelnikiem brudny świat konkwistadorów – bezwzględnych, żądnych władzy, gotowych na wszystko, byle tylko zdobyć upragnione bogactwo i ziemię. Tę ostatnią, przemocą odbierają tubylcom, pozbawiając ich warunków i środków do życia oraz zmuszając do niewolniczej pracy. Dla białego Europejczyka, Indianin jest wyłącznie pozbawionym praw dzikusem, najtańszą siłą do pracy na rozległych plantacjach. Ładniejsze Indianki awansują do roli kochanek właścicieli ziemskich, którym rodzą niezliczone potomstwo. To z kolei nie podoba się królowi, który pragnie zachować czystość krwi narodu hiszpańskiego, nawet w odległych rejonach Indii Zachodnich.

Pierwsza w historii ekspedycja kobiet wyrusza w długą i niebezpieczną podróż przez ocean. Do upragnionego, wymarzonego i długo wyczekiwanego lądu Ameryki Południowej dopływa mniej niż połowa z młodych dziewcząt zabranych z Hiszpanii. Większość dam umiera z widokiem wzburzonych fal przed oczami. Nigdy nie przekonają się, czy życie w Nowym Świecie naprawdę jest takie beztroskie, jak zapewniano przed rozpoczęciem trudnej, a dla wielu z nich również ostatniej, wyprawy.

W sercu oceanu to pełen namiętności, sprzecznych uczuć i bólu debiut Elviry Menéndez. Debiut, który z pewnością przyniesie hiszpańskiej autorce liczne grono dorosłych fanów, czekających na kolejne pozycje skierowane właśnie do nich. Elvira jest bowiem autorką, która wyraźnie stopniuje napięcie, wprowadza wątki poboczne urozmaicające akcję, a przede wszystkim bardzo sprawnie przeplata historię z fikcją literacką.