ppzfplakatJuż po raz siedemnasty odbędzie się Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Wbrew nazwie, artyści którzy na nim wystąpią, nie pochodzą wyłącznie z powiatu poznańskiego, a z całego świata. Impreza zagości już w niedzielę, 21 sierpnia w Lusowie.

O godzinie 10.30 mszą świętą w kościele św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła rozpoczną się Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne. Po mszy, Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” poprowadzi Korowód i Obrzęd Dożynkowy. Rolnicy z gminy Tarnowo Podgórne podziękują za plony, a goście będą mogli spróbować tradycyjnych potraw i podziwiać stoiska sołeckie.

Po Dożynkach przyjdzie czas na występy artystyczne, które odbędą się w ramach Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. Na scenie wystąpią zespoły dziecięce Mali Lusowiacy i Mali Poligrodzianie, folklorystyczne grupy z powiatu poznańskiego, Poligrodzianie i Lusowiacy, bez których trudno sobie wyobrazić największe w gminie święto folkloru.

Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych już po raz kolejny odbędzie się w ramach Festiwalu Sztuki Ludowej. Będzie więc doskonałą okazją do zapoznania się nie tylko z rodzimym folklorem, ale i tradycyjną muzyką i tańcem z różnych stron świata.

Serbię reprezentować będzie Zespół Prvi Partizan. Założony został w 1948 w miejscowości Užice przez pracowników firmy o tej samej nazwie. Zgromadził młodych ludzi, którzy utworzyli kilka sekcji: folklorystyczną, aktorską, literacką i muzyczną. Obecnie grupa składa się z niemal 400 osób, w głównej mierze młodych ludzi, którzy starają się zachować i przekazać dziedzictwo kulturowe narodu serbskiego. Wysokiego poziomu artystycznego zespołu dowodzą liczne nagrody, a także zaproszenia na prestiżowe festiwale w Niemczech, Grecji, Francji, Bułgarii, Szwecji i Norwegii, we Włoszech i na Węgrzech.

Z Danii do Lusowa przyjedzie Grupa Taneczna Foreningen for Uljydernes Foklendansfestival. Jej korzenie sięgają roku 1990, gdy pewna duńska grupa taneczna została zaproszona na festiwal do Hiszpanii. Nie mając wystarczającej liczby tancerzy połączyła siły z dwoma innymi zespołami. Podróż do Hiszpanii okazała się na tyle udana, że grupy postanowiły wspólnie podróżować po kolejnych festiwalach pod szyldem F. U. F. Duńczycy zwiedzili między innymi Łotwę, Ukrainę, Tajwan, Malezję, USA, Czechy, Nepal i Niemcy. Wszystkie prezentowane przez nich tańce są duńskimi tańcami ludowymi, tańczonymi w ten sam sposób, co w XIX wieku. Także stroje są wiernymi kopiami ubrań wykorzystywanych 100-150 lat temu. Zespół składa się z ponad 50 tancerzy w różnym wieku, a towarzyszy im kapela tworzona przez skrzypka i dwóch akordeonistów.

W Lusowie wystąpią również sąsiedzi z południa – czeska grupa folklorystyczna Lipovjan. Głównym celem zespołu, który powstał w 1972 roku jest utrzymanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. Jego działalność obejmuje setki występów w kraju i za granicą, między innymi we Francji, Hiszpanii, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, a nawet w Korei Południowej.

Folklor węgierski zaprezentuje Grupa Taneczna Kisalföld z Győr. Na jej repertuar składają się przede wszystkim tańce z Kotliny Karpackiej. Ponadto tancerze wykonują tańce historyczne, będące kulturową spuścizną ludności zamieszkujących obszar Węgier przed wiekami. Założona w 1976 roku grupa posiada bogatą kolekcję strojów, w których można znaleźć wiele przykładów narodowego stroju ludowego z Węgier i Siedmiogrodu.

Tańce słowackie zaprezentuje zespół Oblik, który powstał w 1967 roku z inicjatywy Andreja Velčko. Grupa działa w gminie Hanušovce, położonej we wschodniej części Słowacji. Oblik liczy 30 członków w wieku 15-45 lat. Rocznie prezentują 30 spektakli.

Ciekawie zapowiada się występ gości z Kolumbii, czyli grupy tanecznej Palma Africana. Jest to założona w 1976 przez Carmena Melendeza szkoła tańca ludowego. Misją zespołu jest zachowanie kolumbijskiego folkloru i spuścizny przodków. Wizja Palma Africana to zapewnienie możliwości zrównoważonego rozwoju społecznego mężczyzn i kobiet, z wykorzystaniem tańca ludowego, który niweluje podziały i pielęgnuje wartości kulturowe.

Gwiazdą wieczoru będzie pieśniarz Tomáš Kočko, który wystąpi z recitalem łączącym muzykę i utwory poety Ladislava Nezdařila piszącego w gwarze beskidzkich górali. Pieśni te tworzą podstawową część repertuaru Kočki, który już od kilku lat gra we własnej formacji Tomáš Kočko & ORCHESTR. Drugą częścią repertuaru grupy jest jej oryginalna twórczość inspirowana tematyką zbójnicką, zwłaszcza opowieściami i piosenkami o Ondraszku, legendarnym bohaterze Beskidów. Ich dopełnieniem są własne wersje tradycyjnych pieśni Moraw.

Na zakończenie Przeglądu wystąpi gruziński zespół Tbeti, który powstał na bazie Batumi Shota Rustaveli State University. Choreografem zespołu jest Zura Svanadze. Grupa składa się ze studentów tej uczelni i bierze udział we wszystkich koncertach rządowych w Adżarii. Program zespołu stanowi prawie 20 tańców. W trakcie swojej działalności zespół występował w Bułgarii, Szwecji, Grecji, Holandii, Belgii, Rosji i we Włoszech.