Opiat-Bojarska Joanna_Bestseller front grzbiet.inddJeśli szukacie powieści, od której nie sposób się oderwać, koniecznie sięgnijcie po nową propozycję Joanny Opiat-Bojarskiej, Bestseller. Doskonały kryminał trzyma w napięciu do ostatniej chwili, odsłaniając brutalny świat mediów, wydawnictw i gotowych na wszystko autorów. 

Joanna Opiat-Bojarska to autorka niezwykle popularnych kryminałów. Jak sama przyznaje, jest uzależniona od pisania. I bardzo dobrze, bo fani gatunku z niecierpliwością czekają na jej kolejne powieści. Tym, co wyróżnia jej książki są nagłe i nieprzewidywalne zwroty akcji, a także duży realizm opisywanych miejsc i sytuacji. Bestseller to już siódma powieść w dorobku autorki mocno związanej z Poznaniem.

Bestseller to właściwie powieść w powieści, dwa przeplatające się ze sobą kryminały, które w całość spina postać tajemniczego pielęgniarza. Główny podejrzany o zamordowanie młodej autorki kryminału jest jednocześnie tytułowym bohaterem jej powieści. Czy naprawdę miał motyw, żeby zakraść się do mieszkania pisarki, okraść ją i zabić? Jaką straszną prawdę o nim samym chciała ujawnić autorka w swojej niepublikowanej jeszcze książce? I czy rzeczywiście była to jakaś prawda, czy może wyłącznie wytwór wyobraźni, który zrodził się w głowie młodej dziewczyny?

Śledztwo prowadzi dwóch policjantów – podkomisarz Przemysław Burzyński i aspirant Michał Majewski, którzy odkrywają zaskakujące i mroczne strony osobowości Emilii Sienkiewicz. 35-letnia autorka kryminału nie była lubiana ani w miejscu pracy, ani w środowisku, z którym rozpoczęła literacki romans. Udział w telewizyjnym show spotęgował uczucie niechęci i odrzucenia. Tych, którzy mieli motyw, aby zabić młodą kobietę jest znacznie więcej niż początkowo przypuszczano. Z każdym dniem lista podejrzanych wydłuża się, co niecierpliwi tak komendanta policji, jak i zainteresowane tajemniczym morderstwem, media. Pytanie o to, kto zabił zbyt długo pozostaje bez odpowiedzi.

Pewne jest tylko jedno. 35-letnia autorka została zamordowana we własnym mieszkaniu zaledwie kilka dni przed wydaniem swojej debiutanckiej powieści o znaczącym tytule – Pielęgniarz. O tym, kto zabił Emilię Sienkiewicz czytelnik dowiaduje się – jak w doskonałym kryminale być powinno – na ostatniej stronie. I jest to prawda zaskakująca, wręcz niewiarygodna.

Joanna Opiat-Bojarska po raz kolejny oddaje w ręce czytelników powieść doskonałą, od której nie można się oderwać. Wysoki ładunek emocjonalny, portrety psychologiczne bohaterów, nagłe zwroty i wartka akcja to cechy, które wyróżniają powieści Joanny Opiat-Bojarskiej. Ponadto autorka doskonale kreśli szczegóły topograficzne, co wzmacnia realizm całej historii.

Tajemnicza zbrodnia i jeszcze bardziej zagadkowy morderca – chciałoby się powiedzieć, że dwukrotny, choć jego ofiarą staje się pozornie ta sama osoba, to tylko jedna strona powieści Bestseller. Drugą jest brudna prawda o telewizyjnych manipulacjach, nieczystych grach prowadzonych z widzami w różnego rodzajach talent show. Okazuje się, że wszystko – każdy ruch, gest, słowo, a nawet scenografia poszczególnych scen programu, zostają sprytnie wyreżyserowane. Nic nie jest przypadkowe. Wygrywa ten, kto lepiej umie się sprzedać – widzom, producentom, kamerzystom. Talent staje się sprawą drugorzędną, mającą niewielkie znaczenie. Ważne są za to układy, sympatie, zdolności aktorskie, skłonność do uległości. Nie wszyscy uczestnicy są w stanie pogodzić się z brutalnością i fałszem produkcji telewizyjnych. To z kolei rodzi frustrację, złość, a nawet chęć zemsty. Do zbrodni pozostaje bardzo mały krok.

I właśnie tę zbrodnię – popełnioną z zazdrości, frustracji, być może z lęku, strachu, a może tylko z przypadku, próbują rozwikłać podporucznik Burzyński i aspirant Majewski. Czy odkryją prawdę o 35-letniej Emilii Sienkiewicz i znajdą jej oprawcę zanim ten zechce zaatakować ponownie?