elmeer4Słoń, kowboje, Jakub Wilak i Holendrzy – taki zestaw serwuje Coolturalny Stary Rynek w ostatni weekend lipca. Dwa dni i aż cztery wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest dobra zabawa, w klimatycznej scenerii Starego Rynku. W sobotnie popołudnie dla najmłodszych zostanie wystawione przedstawienie na Scenie na Quadro. Wieczorem w tym samym miejscu odbędzie się koncert Jakuba Wilaka i The Cowboys. Niedzielne popołudnie to spotkanie pod Odwachem z Dixieland Cracerjacks, a wieczorem koncert Rosalie Chatwin.

Ostatni weekend lipca rozpocznie spektakl dla dzieci, Elmer – słoń w kratkę. Opowiada on o przygodach wyjątkowego słonia, który mimo tego, że wyróżnia się ze stada, ma wielu przyjaciół i tworzy sytuacje sprzyjające integracji grupy. Elmer to słoń, który utwierdza dzieci w przekonaniu, że inny wcale nie znaczy gorszy. Od razu zjednuje sobie sympatię maluchów; bo nie dosyć że śmieszny, to świat jego przeżyć jest bardzo podobny do tego, jaki reprezentują najmłodsi. Jego przygody pełne są pozytywnych emocji, radości, zabawy i śmiechu. Wspólnie z Elmerem dziecko odkrywa swoje indywidualne talenty, uczy się tolerancji i otwartości, buduje poczucie własnej wartości, przekonuje się, że warto poznawać świat oraz zdobywać przyjaciół. Inny czyli równy, ciekawszy, wnoszący coś nowego do naszego życia.

W sobotni wieczór na Starym Rynku zagrają Jakub Wilak i The Cowboys, czyli: Piotr Kuś, Jakub Janicki i Adam Fordon. Muzyka jaką wykonują to country, western, surf rock czy dancing, ale tak naprawdę nikt z tej bandy nie przejmuje się zbytnio w jakiej szufladzie siedzi, dopóki jest mu w niej wygodnie – a jest wygodnie ponieważ grają to co chcą. Pomimo, że grają autorski materiał, słuchacze pytają czasem, skąd znają te piosenki.

– Jeśli usłyszałeś dźwięk zanim go zagrałem, znaczy że był to dźwięk jaki chciałeś usłyszeć. Być może był już w Tobie – mówi Jakub Wilak.

Koncert Jakuba Wilaka i The Cowboys odbędzie się na Scenie na Quadro. Początek o godzinie 19:00. Dzień później w tym samym miejscu wystąpi Rosalie Chatwin. To młoda artystka, której muzyczna przygoda rozpoczęła się w wieku 14 lat. Dorastała w domu przepełnionym muzyką. W wieku 19 lat wydała swoją autorską płytę Diary – niezwykle emocjonalną, delikatną i prawdziwą.  Jej inspiracją są głównie ludzie, to jak wpływają na jej świat oraz wszelkie niedopowiedzenia i skrajności. Młodzieńcze teksty i proste, bardzo urocze melodie to jej znak rozpoznawczy.

W weekend odbędzie się także kolejna odsłona Swingującej Starówki. Przed Odwachem wystąpi formacja Dixieland Crakerjacks z Holandii. Grupa powstała w 1994 roku i bardzo szybko zyskała reputację jednego z czołowych europejskich zespołów grających jazz tradycyjny. Profesjonalni muzycy z  miłością do „starego dobrego jazzu” z werwą i humorem  prezentują wesołe dźwięki lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Występują zwykle w klubach  i na festiwalach. W 2009 roku Dixieland Crackerjacks byli rewelacją pierwszej edycji Poznań Old Jazz Festival. Koncert rozpocznie się o godzinie 12:30.