ZaginioneMiłość, zdrada i upokorzenie, ucieczka oraz namiętny romans z przystojnym Ormianinem. Nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się nowa powieść Magdaleny Zimnej-Louis Zaginione, która wydaje się być idealną lekturą na wakacje.

Opowieść o trzech kobietach skrzywdzonych przez mężczyzn, które los skazał na samotność i upokorzenie. Najmłodsza z nich, Helena została porzucona przez swoją matkę, a następnie brutalnie odebrana opiekującej się nią ciotce. Trauma z dzieciństwa towarzyszy jej również w dorosłym życiu. Odrzucona przez męża i upokorzona przez własnego ojca, ucieka do Armenii. Tam bowiem urywa się ślad po tej, która skrzywdziła ją najmocniej. Helena nie wie, czy ta wyprawa cokolwiek zmieni w jej życiu, nie wie też, czy uda się odnaleźć matkę żywą. Jedyną osobą, która mogłaby pomóc w poszukiwaniach jest ciotka Albina. Ta jednak milczy i nie chce wracać do trudnych wspomnień o siostrze.

Szara rzeczywistość polska lat osiemdziesiątych XX wieku przeplata się ze świętymi miejscami Armenii, a współczesne brudne gry polityczne zostają przeciwstawione gościnności i serdeczności Ormian. Powieść ma dwóch narratorów i jest prowadzona dwutorowo. Czytelnik zagłębia się w trudną historię dwóch sióstr za pośrednictwem zagubionej Heleny oraz jej ciotki, Albiny. Obie zostały skrzywdzone przez los, porzucone przez mężczyzn, upokorzone przez życie. Obie też straciły kontakt z Anną, która wiele lat wcześniej uciekła z przystojnym Ormianinem i ślad po niej zaginął. Czy wciąż żyje? – to pytanie stawiają sobie wszyscy bohaterowie powieści.

Magdalena Zimny-Louis zadebiutowała powieścią Ślady hamowania, którą wyróżniono w konkursie Świat Kobiety wydawnictwa Replika. Kolejna książka, Pola otrzymała główną nagrodę czytelniczek na Festiwalu Literatury Pióro i Pazur w 2013 roku. Z kolei Kilka przypadków szczęśliwych została nagrodzona Złotym Piórem przyznawanym przez Związek Literatów Polskich. Czy Zaginione okażą się równie dużym sukcesem wydawniczym?

Najnowsza powieść Magdaleny Zimnej-Louis, pomimo podjęcia trudnego tematu jakim jest porzucenie własnego dziecka i towarzysząca temu trauma, jest lekturą dość lekką, idealną na wakacyjne wojaże.