23 BFO programBydgoski Festiwal Operowy to największy w Polsce przegląd dokonań artystycznych teatrów operowych oraz prezentacja zespołów baletowych o światowej renomie. Organizowany przez Operę Nova corocznie od 1994 roku, stał się wizytówką kulturalną Pomorza i Kujaw oraz zyskał europejską markę. W Bydgoszczy ma miejsce nadzwyczajny fenomen, odnotowywany nie tylko przez melomanów – znakomita frekwencja, niezależnie, czy grana jest  opera, musical, czy balet współczesny. Stąd różnorodność gatunkowa i bogata oferta repertuarowa. 

Tegoroczny Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje premiera opery Don Carlos w wykonaniu zespołów Opery Nova. Dzieło Verdiego nie było wystawiane w Bydgoszczy od czterdziestu czterech lat. Obecna realizacja jest dziełem: Włodzimierza Nurkowskiego /reżyseria/, Piotra Wajraka /kierownictwo muzyczne/, Anny Sekuły /scenografia/, Iwony Runowskiej /choreografia/, Macieja Igielskiego /reżyseria świateł/ i Henryka Wierzchonia /przygotowanie chóru/.

W bogatym programie tegorocznego Festiwalu warto zwrócić uwagę na zagranicznych gości. Opera im. Janáčka – Teatr Narodowy w Brnie (Republika Czeska) pokaże Jenufę, jedno z najsłynniejszych dzieł Janáčka, „wizytówkę” czeskiej opery. Jest ona sztandarową pozycją repertuarową Teatru Narodowego w Brnie, gdzie odbyła się prapremiera dzieła, a przedstawienie, które prezentowane będzie w Bydgoszczy jest jego najnowszą pozycją repertuarową.

Specjalnie na XXIII Bydgoski Festiwal Operowy przyjedzie The Shanghai Ballet – utworzona w 1979 roku kompania, gromadząca utytułowanych międzynarodowymi nagrodami tancerzy. Zaprezentują baletową adaptację słynnego romansu Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre, zaliczanego do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej. Harmonijnie łącząca melodramatyczną fabułę libretta z techniką baletu współczesnego jest ona jedną z popisowych pozycji w repertuarze zespołu.

Rzadko zdarza się by na scenie opery wystawiano sztukę dramatyczną, w dodatku spopularyzowaną przez wersję filmową. Chyba że dotyczy śpiewaków, jak w przypadku Kwartetu Ronalda Harwooda. W opowieści o czworgu emerytowanych artystach w domu spokojnej starości, którzy chcą raz jeszcze poczuć smak scenicznego występu, gra czworo solistów Opery Wrocławskiej.

Program tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego uzupełnią opera Moniuszki Straszny dwór w wykonaniu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka Mistrz i Małgorzata, który zaprezentuje Teatr  Muzyczny Capitol z Wrocławia.

Na sali kameralnej Opery Nova odbywać się będą, towarzyszące Festiwalowi, spektakle 9. Międzynarodowego Forum Młodych, organizowanego przez bydgoską Akademię Muzyczną. Jest to przegląd spektakli w wykonaniu uczelni muzycznych z Gdańska, Bydgoszczy oraz Warszawskiej Opery Kameralnej.

XXIII Bydgoski Festiwal Operowy zakończy się 8 maja.