IFR-high_PLAKAT_1_netJuż po raz kolejny pod koniec stycznia odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie. Po raz trzeci będą mogli uczestniczyć w nim poznańscy widzowie. W dniach 29-31 stycznia Kino Muza zorganizuje festiwalowe seanse.

IFFR Live to pokaz trzech premierowych filmów – projekcje odbywają się jednocześnie w kinach w całej Europie. Widzowie, dzięki transmisji, mogą zobaczyć na ekranie twórców poszczególnych filmów.

W piątek, 29 stycznia Kino Muza wyświetli film As I open my eyes, który zabierze widzów do Tunisu. Jest lato 2010 roku, kilka miesięcy przed Arabską Wiosną, 18 -letnia Farah, właśnie ukończył studia i jej rodzina już widzi ją jako lekarza. Ona jednak ma inne plany. Jest wokalistką w zespole rockowym. Farah  ma w sobie pasję do życia, odkrywa miłość i swoje miasto nocą wbrew woli matki Hayet, która zna Tunezję i jej niebezpieczeństwa zbyt dobrze.

W sobotę na ekranie zagości Prejudice – debiut fabularny Antoine’a Cuypersa, w którym reżyser bawi się z widzem regułami gatunku. Równocześnie w dość widoczny sposób czerpie przyjemność z wykorzystywania różnych narzędzi filmowej narracji. Trzydziestoletni Cédric wciąż mieszka z rodzicami. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego siostra jest w ciąży. Choć wszyscy cieszą się z nowiny, Cédric wyraża swoje ogromne niezadowolenie. Całą sytuację uznaje jako skierowaną przeciwko jego osobie, oskarżając członków rodziny o uprzedzenia. Subiektywne odczucia chłopaka mają wpływ na dalsze rodzinne relacje.

Poznańskie spotkanie z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Rotterdamie zakończy obraz Jonasa Selberga Augustséna, The garbage helicopter. To minimalistyczny czarno-biały film drogi z surrealistycznym poczuciem humoru rodem z filmów Jima Jarmusha i Aki Kaurismakiego.

Wszystkie festiwalowe pokazy rozpoczną się o godzinie 20:00.