Paryż, 17 lutego 1673, Jean-Baptiste Poquelin (znany także jako Molier) gra główną rolę w Chorym z urojenia. Podczas spektaklu dostaje ataku duszącego kaszlu, co czyni jego występ bardziej przekonującym. Parę godzin później umiera w domu. Ta anegdota zainspirowała Neville’a Trantera do zrobienia spektaklu o jednym z najwybitniejszych francuskich aktorów i dramatopisarzy. Spektaklu o człowieku rozdartym między wiernością ideałom i dopasowaniem do ciężkich realiów życia.

W najbliższy piątek, 4 grudnia na deskach Teatru Animacji w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Molier. Za reżyserię, scenografię, opracowanie muzyczne i lalki odpowiada Neville Tranter – australijski aktor od 1978 roku mieszkający na stałe w Holandii. Neville jest założycielem, liderem i jedynym stałym członkiem autorskiego The Stuffed Puppet Theatre. Na co dzień pracuje z naturalnej wielkości lalkami muppetowymi, o których mówi, że są najlepszymi aktorami.

Tranter jest jedną z ikon współczesnego lalkarstwa, artystą znanym na wszystkich kontynentach. Był wielokrotnie nagradzany za stworzenie rozpoznawalnego, autorskiego stylu. W swoich spektaklach wielokrotnie mierzył się z wielkimi postaciami literackimi i historycznymi. W 1990 wystawił Makbeta, w 1999 własną wersję historii o Frankensteinie, a w 2003 zrobił spektakl o ostatnich godzinach życia Adolfa Hitlera. Zazwyczaj jest jedynym człowiekiem na scenie animującym kilka, a nawet kilkanaście lalek. Teraz, w Teatrze Animacji, pracując z sześcioosobową obsadą, opowie własną wersję historii Jeana-Baptisa Poquelina znanego także jako Molier.

Molier chciał całkowicie poświęcić się sztuce, ale zbyt wiele czynników mu w tym przeszkadzało: brak pieniędzy, marni aktorzy, rozkapryszona żona, wątłe zdrowie i wpływowi ludzie, z którymi zadarł. Wada wymowy przekreśliła marzenia Moliera o wielkich i poważnych rolach. Do końca życia skazany na czapkę błazna, jak nikt potrafił ubrać tragizm ludzkiej egzystencji w komiczny kostium.

W spektaklu wystąpią: Marcin Ryl-Krystianowski, Artur Romański, Igor Fijałkowski, Mariola Ryl-Krystianowska, Sylwia Koronczewska-Cyris oraz Dominika Byrska i Marcin Chomicki.

Premiera Moliera odbędzie się w piątek o godzinie 19:00. Spektakl adresowany do młodzieży i widzów dorosłych zostanie także wystawiony 5, 6, 9 i 12 grudnia.