GrandaB0_podstawowy_violetPoznań w końcu doczekał się swojego festiwalu kryminalnego! W miniony weekend hala dawnego dworca kolejowego zamieniła się w miejsce zbrodni doskonałej – można było słuchać, oglądać, dociekać, analizować, uczyć się i doskonalić umiejętności, a przede wszystkim poczuć ten jedyny w swoim rodzaju dreszczyk emocji, klimat zagadki, tajemnicy, powiew mroku – tak dobrze znane wszystkim fanom opowieści kryminalnych. Miłośnicy gatunku nie mogli poczuć się zawiedzeni, za co organizatorom pierwszej Grandy należą się duże brawa.

Pierwsza edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda mogła poszczycić się bardzo bogatym programem, co jest faktem godnym uznania, windującym festiwal, już od samego startu, wysoko w górę. Było różnorodnie, atrakcyjnie i interesująco. Organizatorzy zadbali zarówno o fanów kryminalnej literatury, jak i o tych, którzy do tematu zbrodni podchodzić wolą bardziej naukowo. W ramach festiwalu można było wziąć udział w spotkaniach z autorami książek z najwyższej półki, wykładach prowadzonych przez specjalistów z dziedziny kryminologii – w tym zarówno teoretyków, jak i praktyków. Nie zabrakło propozycji dla dzieci, warsztatów oraz solidnej porcji sztuki – rzecz jasna ściśle związanej z kryminalną tematyką. Można było także samodzielnie pobawić się w detektywa – podczas otwierającej Grandę Gry Miejskiej oraz przeprowadzanego w niedzielę studium przypadku.

Centrum wydarzeń stała się hala głównego dworca PKP, w której zaaranżowano stoiska targowe wypełnione kryminalnymi propozycjami książkowymi oraz stoisko policyjne, przy którym można było zaczerpnąć wiedzy z zakresu pracy techników. Szczególny i nietypowy charakter miejsca doskonale korespondował z problematyką i atmosferą całego festiwalu. W przestrzeni tej odbywały się spotkania z czołówką polskiej sceny powieści kryminalnej. Do stolicy Wielkopolski przyjechali między innymi Katarzyna Bonda, Marcin Wroński i Mariusz Czubaj. Na festiwalu byli również obecni lokalni twórcy, którzy tropią zagadki kryminalne na ulicach Poznania – Piotr Bojarski, Ryszard Ćwirlej, Bohdan Głębocki, Joanna Jodełka oraz Joanna Opiat-Bojarska. W zakamarkach poznańskiego dworca zorganizowano także wystawę podejmującą temat identyfikacji człowieka w aspekcie medyczno-sądowym.

Granda nie ograniczyła się wyłącznie do dworcowych przestrzeni i działała także poza nią na tzw. Stacjach Sensacjach, ulokowanych na Uniwersytecie SWPS oraz w Bibliotece Raczyńskich. To tam gdzie odbywały się warsztaty i wykłady prowadzone przez specjalistów oraz część spotkań literackich, w tym niezwykle spontaniczna i żywiołowa dyskusja o roli kobiety w kryminale z udziałem wspomnianej już Katarzyny Bondy, Katarzyny Puzyńskiej oraz Gai Grzegorzewskiej.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi w ramach tzw. Stacji Rewelacji był niecodzienny koncert Sherlock Holmes morduje skrzypce, czyli głośne czytanie fragmentów opowieści A. C. Doyle’a, przy wirtuozerskim akompaniamencie muzycznym. Zakończenie Grandy również było kulturalne – Teatr MplusM zaprezentował nawiązującą do tradycji Teatru Sensacji Kobra, komedię kryminalną.

Bogactwo, różnorodność oraz wysoki poziom programu tegorocznej Grandy nie zawiódł miłośników kryminałów i z pewnością narobił apetytu na więcej. Wszystkim uczestnikom i sympatykom gatunku pozostaje czekać na następną edycję.