To_ostatnia_niedzielaGrazyna_Brodzinskafot.Damian_AndrzeTeatr Muzyczny w Poznaniu ma za sobą jeden z najlepszych sezonów artystycznych od wielu lat. Za sprawą niezapomnianych premier musicalowych, jak chociażby Jekyll&Hyde, Hello, Dolly!, Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi może śmiało konkurować z takimi teatrami jak warszawska Roma czy Teatr Muzyczny w  Gdyni. Także pożegnanie sezonu odbyło się z przytupem i wielkimi gwiazdami na scenie.

Koncert To ostania niedziela, który odbył się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, utrzymany został w klimacie dwudziestolecia międzywojennego. Publiczność usłyszała takie przeboje polskiej piosenki jak Na pierwszy znak, Miłość ci wszystko wybaczy, Ach, jak przyjemnie, Ta mała piła dziś, Tango Milonga, Jesienne róże, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Sex appeal, Zimny drań, czy tytułowa Ostatnia niedziela.

Na scenie wystąpiły prawdziwe gwiazdy: Anna Lasota, Lucyna Winkel, Włodzimierz Kalemba, Maciej Ogórkiewicz, Wiesław Paprzycki, Jarosław Patycki i Arnold Pujsza. Gościem specjalnym pożegnalnego koncertu była Grażyna Brodzińska, którą poznańska publiczność mogła podziwiać w musicalu Hello, Dolly!, gdzie artystka wcielała się w postać zabawnej swatki, Dolly Levi. Podczas niedzielnego koncertu, Grażyna Brodzińska ponownie oczarowała poznaniaków śpiewając przeboje Miłość ci wszystko wybaczy, Nikt, tylko ty i Sex appeal. Po raz kolejny zachwyciła swoim głosem, talentem aktorskim, elegancją i urokiem, który zaczarował publiczność.

W zachwyt wprawił słuchaczy również Łukasz Kocur, na co dzień chórzysta Teatru Muzycznego w Poznaniu. Niezwykłą barwę jego głosu publiczność usłyszała w piosence Jesienne róże z repertuaru Mieczysława Fogga. Było to niezwykłe wykonanie – silny, mocny, głęboki basowy głos śpiewaka poruszył nie tylko słuchaczy zgromadzonych w Auli UAM, ale także grube mury zabytkowego budynku.

Solistom towarzyszyła orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod batutą Agnieszki Nagórki. Dodatkową atrakcją niedzielnego koncertu był udział baletu, który do tej pory nie uczestniczył w zakończeniu sezonu. Nad choreografią czuwała doskonale już znana poznańskiej publiczności, Paulina Andrzejewska. Było energetycznie, tanecznie i barwnie, a jednocześnie melancholijnie, sentymentalnie i z ogromną gracją.

To_ostatnia_niedzielaPrzemyslaw_Trawa-Prezes_MTP_FundatoPodczas koncertu To ostatnia niedziela wręczono nagrodę  Rady Fundacji Kultury Polskiej Filii w Poznaniu i Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM. Tegoroczny laureatem został dr hab. Jacek Kowalski, historyk sztuki, popularyzator kultury staropolskiej, autor wielu prac naukowych i popularnonaukowych oraz bard i współczesny Sarmata. Nagroda przyznana została za budowanie społeczeństwa obywatelskiego w dziedzinie kultury. Jednocześnie przyznano tzw. Małą Nagrodę Rady Fundacji, którą otrzymała Agnieszka Kuciak, poetka i tłumaczka, autorka między innymi znakomitego przekładu Boskiej Komedii Dantego Alighieri. Tłumaczeniem zachwycił się sam Andrzej Seweryn.

Koncert zakończyły brawurowo zaśpiewane przeboje Brunetki, blondynki, Ach, te baby i Bo cały Poznań, którymi artyści porwali publiczność i zaprosili do wspólnej zabawy. Owacjom na stojąco i bisom nie było końca, co tylko potwierdza, że był to bardzo udany sezon dla Teatru Muzycznego w Poznaniu. Publiczność, przyzwyczajona do tradycyjnych operetek, pokochała musicale i z niecierpliwością oczekuje kolejnych premier. Najbliższa z nich odbędzie się już 26 września – zespół Teatru oraz zaproszeni do współpracy goście, przygotują najnowszą muzyczną wersję musicalu Evita.

[fot. D. Andrzejewski]