przeszlosc-pMarie, Ahmad i Samir – ona jedna, ich dwóch. Spotykają się po latach, aby raz na zawsze zamknąć przeszłość i móc rozpocząć nowe życie. Niestety, podpisanie dokumentów rozwodowych przez Ahmada nie rozwiązuje problemów. Wręcz przeciwnie. Jego pojawienie się w domu Marie sprawia, że z każdym kolejnym dniem na jaw wychodzą skrywane tajemnice. Sekrety przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, komplikując przy tym życie bohaterów.

Przeszłość to nowy film Asghara Farhadi, zdobywcy wielu prestiżowych nagród filmowych, w tym Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny (Rozstanie), Złotego Cezara (Rozstanie) oraz Srebrnego (Co wiesz o Elly?)  i Złotego (Rozstanie) Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie. Jego najnowsze dzieło zostało dostrzeżone na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie Farhadi został wyróżniony Nagrodą Jury Ekumenicznego.

Z pozoru prosta historia o miłości i zdradzie staje się podstawą doskonałego i wciągającego dramatu psychologicznego nakręconego z precyzją  najlepszych thrillerów. Film pozbawiony jest efektów specjalnych, wyścigów samochodowych i wielominutowych strzelanin, tak charakterystycznych dla filmów amerykańskich.  Mimo to fabuła trzyma widza w napięciu aż do napisów końcowych. Nieoczekiwane zwroty akcji oraz zaskakujące zachowania bohaterów są cechą rozpoznawczą tego filmu. Z każdą kolejną sceną na jaw wychodzą tajemnice, które całkowicie zmieniają bieg wydarzeń. To, co miało być początkiem nowego życia przeradza się w jego smutne zakończenie.

Poprzedni film Farhadiego, Rozstanie został okrzyknięty przez krytyków jednym z najważniejszych obrazów XXI wieku. Podobnie stało się w przypadku obrazu Przeszłość, co tylko potwierdza talent, a może geniusz, irańskiego reżysera i scenarzysty zarazem.  Kluczem do sukcesu filmu stały się doskonale opowiedziana historia, reżyseria zwracająca uwagę na każdy szczegół, na każdy, nawet najdrobniejszy, grymas twarzy oraz idealnie dobrana obsada.

W rolach głównych wystąpili nagrodzona podczas Festiwalu w Cannes Bérénice Bejo, Ali Mosaffa oraz Tahar Rahim – laureat Europejskiej Nagrody Filmowej i Cezara za występ w głośnym filmie Prorok. U boku wielkich gwiazd francuskiego kina zagrała młodziutka Pauline Burlet, znana do tej pory z produkcji Niczego nie żałuję – Edith Piaf oraz Dead Man Talking.

Przeszłość to kolejny, po Co wiesz o Elly? i Rozstaniu, film potwierdzający ogromny talent reżyserski Farhadiego. Jego filmy opowiadające proste historie dnia codziennego są opowiedziane z takim mistrzostwem, że trzymają w napięciu do ostatniej chwili. Z początku prosta opowieść zamienia się w thriller, w którym trudno przewidzieć kolejny krok bohaterów. Filmy Farhadiego to kino z najwyższej półki. Pozostaje więc czekać na kolejne dzieło irańskiego artysty.