Small_Size_Days_-_Lulajka_-_Teatr_-_fot_Atofri_Dominika_Small Size Days to inaczej przestrzeń i czas dla najmłodszych, w ramach których dzieci odkrywają sztukę tworząc ją i uczestnicząc w niej od pierwszych miesięcy swojego istnienia. Wydarzenie to odbędzie się po raz pierwszy w Poznaniu 31 stycznia 2015 roku na Scenie Wspólnej, przy ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą w Poznaniu.

Small size days to jednodniowe wydarzenie otwierające projekt Small size performing arts for early years realizowany w ramach programu Kreatywna Europa. W Polsce jego wykonawcą pozostaje Centrum Sztuki Dziecka oraz Art Fractions Fundation realizujące wspólnie festiwal dla najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha. Teraz, dzięki udziałowi w Small size performing arts for early years festiwal zyskał rangę międzynarodową.

W projekcie biorą udział teatry i ośrodki kulturalne zorientowane na poszukiwaniach artystycznych związanych ze sztuką dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Uczestnicy kładą nacisk na promowanie kultury dla najmłodszych rozumianej jako wspieranie relacji pomiędzy krajami i pokoleniami oraz szerokiego dostępu dzieci do kultury. Liderem projektu jest La Baracca Testoni Ragazzi.  Small Size Days odbywa się będzie każdego roku w ostatni weekend stycznia, równolegle w wielu miastach świata – od Helsinek po Madryt, od Londynu po Salzburg, od Bukaresztu po Meksyk. 31 stycznia wydarzenia zawita również do Poznania.

Small Size Days rozpocznie się o godzinie 11:00 spektaklem Lulajka w wykonaniu Teatru Atorfi. Lulajka to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, realizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek  i Miasta Poznań. Opowiadane ruchem historie z pogranicza jawy i snu przeplatane są starodawnymi pieśniami do kołyski. Gwiazdkom na wyciągnięcie ręki towarzyszą dźwięki harmonii. Na scenie wystąpią Beata Bąblińska i Monika Kabacińska.

W samo południe odbędą się wyjątkowe warsztaty kołysankowe dla rodziców z maleńkimi dziećmi. Starodawne i nowe pieśni do kołyski z muzyką graną na żywo będą przeplatane opowiadaniami, zabawami ruchowymi i wspólnym graniem na instrumentach. To czas zacieśniania niezwykłej więzi między rodzicami a dzieckiem – warsztaty pełne spokoju, muzyki i wspólnego ruchu.

Kolejne dwie godziny zostaną poświęcone warsztatom plastycznym dla dzieci do lat 5, NOT a small size, podczas których maluchy będą tworzyć swoje wielkie portrety. Uczestnicy spotkania będą rysować, wycinać, malować  i kleić, po to, by pokazać, że mali ludzie wcale nie są tacy mali.

Na zakończenie organizatorzy zaproszą wszystkich uczestników na wspólne czytanie książek pod hasłem Opowiem Ci bajkę.

Small Size Days zakończą się o godzinie 15:00.