swiatkultury.com.pl

swiatkultury – dom, moda i uroda, praca

dom piętrowy czy parterowy
Dom

Dom piętrowy czy parterowy. Jaki budować?

Budowa domu to marzenie wielu osób. Cel, który można oczywiście zrealizować i nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Planując budowę domu, warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie czy lepiej zdecydować się na dom piętrowy czy też parterowy?

Koszty budowy domu mają znaczenie

Dom piętrowy czy parterowy? Rozważając, jaki będzie lepszy, warto pamiętać o kosztach. Budowa domu piętrowego zawsze będzie droższa niż budowa domu parterowego. Przy budowie domu piętrowego, wpływ na koszty będą miały takie elementy jak mocniejsze stropy, schody, dodatkowe okna, balkon i droższy, skośny dach. Myli się jednak ten, kto uważa, że to jedyne, co zawyży koszty budowy domu. Dom piętrowy to także konieczność urządzania piętra, w tym – najczęściej – koszt stworzenia drugiej łazienki. Piętro domu trzeba także ogrzać. Wydatkiem będą więc nie tylko koszty budowy piętra, ale i koszty eksploatacyjne. Zawsze wyższe niż w przypadku domu parterowego.

Wielkość działki i domu

Przy decyzji czy lepszy będzie dom piętrowy czy parterowy, trzeba też wziąć pod uwagę wielkość planowanego domu i wielkość działki. Każdy, kto planuje budowę domu, ma jakiś jego obraz. Wie jaka powierzchnia użytkowa będzie odpowiednia. Aby ją uzyskać, dom parterowy zawsze będzie musiał mieć większe wymiary. Jeśli dom jest budowany na większej działce, można oczywiście postawić piętrowy lub parterowy. Przy niewielkiej działce sytuacja może być trudniejsza. Duży dom parterowy zajmie znaczną część działki i sprawi, że jej użyteczność będzie znacznie ograniczona. Często więc w takiej sytuacji dom piętrowy jest najsensowniejszym rozwiązaniem. Oczywiście można też zdecydować się na zbudowanie domu o mniejszej powierzchni użytkowej. W tym przypadku może jednak okazać się, że w domu jest zwyczajnie za mało miejsca, co utrudnia codzienne życie.

Dom piętrowy szansą na zarobek?

Jeśli działka jest w fajnej lokalizacji, warto rozważyć budowę domu piętrowego ze względu na zarobek. Parter można – na przykład – wynająć na potrzeby działalności gospodarczej lub samemu ją założyć. Ciekawą opcją jest też stworzenie dwóch odrębnych mieszkań i sprzedaż parteru lub piętra. Wiele osób chętnie decyduje się na kupienie takiego mieszkania,

Warto pamiętać, że dom budowany jest na lata. Mając oczywiście na uwadze koszty budowy, a także wielkość i lokalizację działki, warto decydować rozsądnie. Owszem. Wiele domów parterowych można z czasem przerobić na piętrowe, jednak to dość skomplikowane i kosztowne, dlatego lepiej od razu podjąć dobrą decyzję i budować taki dom, który w danej sytuacji najlepiej się sprawdzi.