Niedzielnym koncertem Czas nas uczy pogody zakończył się 18. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Jak zapewniali Organizatorzy, wejście w pełnoletniość miało się odbyć „hucznie i z przytupem”. I rzeczywiście, 18 Festiwal Gwiazd był wyjątkowy. Trzynaście spektakli teatralnych, kino plenerowe, warsztaty dla dzieci, koncerty, wystawy, a także uroczysta Gala odsłonięcia odcisków dłoni i mecz piłki nożnej złożyły się na niezwykle bogaty program artystyczny tegorocznej edycji Festiwalu.

Zgodnie z założeniem Organizatorów, Festiwal był spotkaniem wielu sztuk adresowanym do szerokiej publiczności, co nie oznacza, że miał charakter wyłącznie rozrywkowy. Przewodnią ideą Festiwalu był bowiem wysoki poziom artystyczny prezentowanych przedsięwzięć. Stąd obok komediowych przedstawień jak Ślub doskonały czy Zamach na MoCarta w programie Festiwalu znalazły się również pozycje adresowane do bardziej wymagającego widza. Warto wspomnieć o kameralnym spektaklu Teatru Kamienica z Warszawy Wiera Gran z Justyną Sieńczyłło i Pawłem Burczykiem. Tytułowa Wiera Gran, zapomniana w Polsce gwiazda estrady, była śpiewaczką operową i aktorką żydowskiego pochodzenia. Występowała z takimi gwiazdami jak Edith Piaf, Charles Aznavour i Jacques Brel w najsłynniejszych salach koncertowych całego świata. Wiera Gran była też niezwykłą kobietą; pełną pasji i życia. Niestety, oskarżona o współpracę z Gestapo, musiała się ukrywać. I nawet kiedy oczyszczono ją z zarzutów, ona nie przestała żyć w cieniu. Spektakl Teatru Kamienica jest próbą stworzenia psychologicznego portretu artystki. Połączenie spowiedzi starszej kobiety ze wspomnieniami z pełnej blasku przeszłości zostaje dopełnione piosenkami. Powstaje barwny i wzruszający obraz wielkiej i zapomnianej artystki. Wspólnie z Justyną Sieńczyłło widzowie przenoszą się do nowojorskiej Carnegie Hall, do sal koncertowych Paryża, do Tel Awiwu i do kawiarni Cafe Sztuka, która mieściła się w warszawskim getcie. Ciekawostką jest fakt, iż obecnie Teatr Kamienica mieści się w budynku, w którym wiele lat temu występowała Wiera Gran.

Ale Festiwal w Międzyzdrojach to nie tylko teatr. W jednym miejscu spotkały się teatr, film, muzyka, taniec, sztuka, a nawet literatura i sport. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa rzeźb Adama Myjaka, którą do końca lipca można oglądać w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego. Adam Myjak jest absolwentem Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na swoim koncie ma ponad 100 wystaw zarówno w kraju, jak i za granicą. We wrześniu 2005 roku został wyróżniony najwyższym odzna­czeniem państwowym za zasługi dla kultury – złotym medalem Glo­ria Artis. Adam Myjak jest również twórcą Alei Gwiazd w Międzyzdrojach i Honorowym Obywatelem tego miasta.

18. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach to także wernisaż malarstwa i spotkanie autorskie Agnieszki Kowalskiej, które odbyły się w ramach projektu Spotkanie z Maćkiem Kozłowskim. W wystawie uczestniczyli wybitni aktorzy polskiej sceny teatralnej i filmowej, przyjaciele zmarłego trzy lata temu aktora; Emilian Kamiński, Marcin Kwaśny, Andrzej Nejman, Piotr Zelt, Tomasz Schimscheiner, Ewa Kasprzyk i Katarzyna Zielińska. Łamiącym się głosem nie tylko czytali fragmenty książki „Czas na mnie” autorstwa Agnieszki Kowalskiej, ale także przywoływali wspomnienia o Maćku. Spotkanie zorganizowane przy współpracy z Fundacją Urszuli Jaworskiej, było niezwykle wzruszające, pełne emocji i bardzo prawdziwe. Podobnie jak publikacja Agnieszki Kowalskiej „Czas na mnie”. Jest to niezwykle piękna opowieść o głębokiej, prawdziwej miłości, ale i o brutalnej rzeczywistości, o chorobie i o milczących telefonach.

Tegoroczny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach nie ograniczał się wyłącznie do sceny Międzynarodowego Domu Kultury, ale wyszedł poza ramy sali teatralnej do mieszkańców miasta oraz wszystkich turystów pragnących połączyć swój wypoczynek nad morzem z obcowaniem z kulturą. Po raz pierwszy odbyły się otwarte dla szerokiej publiczności koncerty. W piątek, 05 lipca, w Amfiteatrze wystąpiła grupa wokalna Szafa gra, która zaprezentowała największe przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Tego wieczoru międzyzdrojski Amfiteatr zamienił się w wielki taneczny parkiet. Grupę Szafa gra tworzą artyści związani w przeszłości z Teatrem Buffo, znani przede wszystkim z pierwszego składu musicalu Metro; Barbara Melzer, Beata Wyrąbkiewicz, Wojciech Dmochowski i Paweł Hartlieb. W międzyzdrojskim Amfiteatrze zaśpiewali takie przeboje jak: Waterloo, Stayin’ Alive, The time of my life, Daj mi tę noc, czy Boys boys boys.

Dzień później w Amfiteatrze wystąpił zespół Dżem, który w tym roku obchodzi 40-lecie swojej działalności estradowej.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach Festiwalu odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a Samorządowcami Pomorza Zachodniego. Mecz zakończył się wynikiem 4:1 dla drużyny Artystów, a królem strzelców został Maciej Zakościelny. Na boisku pojawili się między innymi: Tomasz Schimscheiner, Jacek Kopczyński, Robert Moskwa, Piotr Zelt, Przemysław Cypryański, Andrzej Nejman, Marcin Kwaśny i Mariusz Czerkawski. Miejsce w bramce zajął Radosław Majdan.

IMG_2089

Centralnym punktem 18. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach była uroczysta Gala odsłonięcia odcisków dłoni, którą wyreżyserował Krzysztof Jasiński, twórca znanych z telewizji Benefisów w krakowskim Teatrze STU. Swoje ślady w Alei Gwiazd zostawiły gwiazdy teatru: Marta Lipińska, Emilian Kamiński, Edward Linde – Lubaszenko, Ewa Kasprzyk, Joanna Kurowska, a także reżyser Janusz Zaorski, muzyk Jerzy Satanowski oraz Jan Wołek i Hanna Banaszak. Silną reprezentację w Alei Gwiazd mieli aktorzy występujący w serialu Czas honoru. Swoje odciski dłoni pozostawili Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny i Antoni Pawlicki.

IMG_2194

18. Festiwal Gwiazd zakończył się w niedzielę, 07 lipca widowiskiem Czas nas uczy pogody w reżyserii Krzysztofa Materny. Na scenie pojawili się aktorzy – amatorzy –  seniorzy, którzy wykonali największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej; Pod papugami, Józek nie daruję ci tej nocy, Czerwony jak cegła, Jaskółka uwięziona, czy Jezu jak się cieszę.  Prawie dwudziestoosobowemu zespołowi towarzyszyli doskonali muzycy: Janusz Bogacki (fortepian), Tomasz Bogacki (gitara), Paweł Pańta (kontrabas) i Bogdan Kulik (perkusja). Jak mówi pomysłodawca i reżyser widowiska, jest to „spektakl o młodości w starości”, czyli o tym, że wraz z wiekiem przybywa nam doświadczeń i mądrości, ale pozostaje też radość, energia, zachwyt nad światem czy chęć tworzenia.” Był to jeden z najprawdziwszych koncertów 18. Festiwalu Gwiazd. Ze sceny płynęła pozytywna energia, radość i serdeczność, które sprawiły, że widzowie bawili się wspólnie z artystami. Jak powiedział Krzysztof Materna „dobra energia, życzliwość i uśmiech na co dzień, w życiu są nam potrzebne” i trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Tym bardziej, że wszystko, co potrzebne płynęło tego wieczoru szerokim strumieniem do publiczności.

Silnym punktem 18. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach był program artystyczny skierowany do najmłodszych. Oprócz codziennego czytania bajek przez znanych i lubianych aktorów, przez cały okres trwania Festiwalu odbywały się warsztaty teatralne dla dzieci i projekcje bajek w kinie Eva. Specjalnie dla najmłodszych miłośników kultury przygotowano koncert Anny Dereszowskiej Bajki i dobranocki. Aktorka wystąpiła z towarzyszeniem zespołu The New Art Ensamble. W programie znalazły się utwory z Porwania Baltazara Gąbki, Smerfów, Reksia, Zaczarowanego ołówka czy Muppet Show.

Z kolei Scena Komediowa Marka Rębacza zaprezentowała aż dwa spektakle Jak wyleczyć smoka i Murzynek Mambo, które przyciągnęły na widownię całe rodziny.

IMG_1510

Bogatym i różnorodnym programem artystycznym Festiwal Gwiazd wkroczył w dorosłość. Organizatorzy zapraszali do wspólnego świętowania jubileuszowej 20 Gali. Ja jednak zapraszam na 19. Festiwal Gwiazd, który odbędzie się na początku lipca 2014 roku. Gwiazd, rozrywki, muzyki i sztuki z pewnością nie zabraknie.