logoTrillme Festival, czyli Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych to pierwsze tego rodzaju wydarzenie artystyczne w Europie. Pierwszy Trillme Festival odbędzie się w dniach 18 – 21 września 2014 roku. Będzie on wyjątkowym wydarzeniem artystycznym i prawdziwą ucztą dla wytrawnych poznańskich melomanów oraz miłośników muzyki chóralnej z całego świata. Pomysłodawcą i gospodarzem festiwalu jest jeden z najbardziej utytułowanych zespołów dziewczęcych w Europie – Chór Dziewczęcy Skowronki, działający pod dyrekcją Alicji Szelugi przy poznańskim Centrum Kultury Zamek. 

Poznań, nazywany miastem chórów, uznany w kraju i poza jego granicami za najpotężniejszy polski ośrodek chóralny, przez kilka festiwalowych dni stanie się miejscem muzycznego spotkania dziewcząt w wieku od 12 do 19 lat z różnych stron świata. Piękno i subtelne brzmienie dziewczęcego głosu wypełni sale koncertowe poznańskiego Zamku oraz innych wyjątkowych miejsc Wielkopolski.

Chóry biorące udział w festiwalu wykonają głównie muzykę rodzimą, a koncerty będą okazją do zaprezentowania bogactwa kultury muzycznej krajów, z których pochodzą uczestnicy. Festiwal będzie świętem otwartości i szacunku, a także inspiracją do wymiany kulturowej. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie Koncert Galowy, podczas którego chóry w nim uczestniczące, oprócz indywidualnych prezentacji, wykonają wspólnie dzieło jednego z polskich kompozytorów.

Podczas Festiwalu wystąpią: Chór Dziewczęcy Aurin z Węgier, Chór dziewczęcy Brevis z Chorwacji, Chór Dziecięcy The Stars z Serbii, Chór Dziecięcy Vivat Musica z Ukrainy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Chór Dziewczęcy Skowronki, który jest organizatorem wydarzenia.

Koncerty będą się odbywać w Centrum Kultury Zamek, w Auli UAM, I Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie, Szkole Podstawowej nr 34 w Poznaniu, na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka oraz w poznańskich kościołach.

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny tutaj