04 sierpnia w restauracji Concordia Design odbył się finał konkursu kulinarnego organizowanego przez Supermarket Piotr i Paweł oraz Transatlantyk Festival Poznań 2014. W rywalizacji o tytuł Honorowego Szefa Kuchni Kina Kulinarnego zwyciężyła Alicja Świtaj, która 11 sierpnia będzie towarzyszyć szefowi kuchni Piotrowi Markowskiemu w przygotowaniu kolacji w Transatlantyk Restaurant.

Podczas dwugodzinnego gotowania na żywo finaliści projektu mieli za zadanie przygotowywać danie z produktów oferowanych przez markę Własną Piotr i Paweł. Uczestnicy wykazali się determinacją, zaangażowaniem, a przede wszystkim wysokim profesjonalizmem. Wszystkie przygotowane potrawy były zaskakujące zarówno pod względem smaku, jak wyglądu. Ostatecznie jurorzy wręczyli główną nagrodę i tytuł Honorowego Szefa Kuchni Kina Kulinarnego Alicji Świtaj, która przygotowała wspaniałą kaczkę wędzoną dymem z zielonej herbaty.

PHOTOSYNTEZA.COM

Zwyciężczyni konkursu Gotuj z Mistrzem Kuchni Kina Kulinarnego jest z wykształcenia ekonomistką, z zawodu marketingowcem, a z zamiłowania szefem kuchni we własnym domu. Miłość do gotowania odziedziczyła po babci, której dom był zawsze ośrodkiem życia rodzinnego, pełnym pysznych zapachów domowego jedzenia. Inspiracje kulinarne czerpie z podróży dalekich i bliskich, a w nowych miejscach najbardziej lubi odwiedzać kolorowe rynki pełne lokalnych owoców i warzyw. Od ponad roku jest autorką bloga Bazylia czy Wanilia.

W związku z bardzo wysokim poziomem konkursu jury postanowiło dodatkowo nagrodzić Artura Sadło, który otrzymał wyróżnienie oraz możliwość gotowania wraz z szefem kuchni Piotrem Markowskim i laureatką konkursu podczas kolacji, która odbędzie się 11 sierpnia.