Animator_2014_pion_bez logotypówJuż po raz siódmy Poznań stanie się letnią stolicą filmów animowanych. W dniach 11 – 17 lipca odbędzie się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Festiwal to przede wszystkim pokazy filmów konkursowych, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Najważniejszym elementem festiwalu od lat jest towarzyszący mu Konkurs Filmów Animowanych, w którym przyznawane są Złoty, Srebrny i Brązowy Pegaz oraz szereg nagród dodatkowych, w tym nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Ważne miejsce w programie tegorocznej edycji Festiwalu zajmą kobiety – animatorki. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć zestawy filmów skupionych wokół dwóch tematów: różnorodnych dróg zaistnienia kobiet jako realizatorek, reżyserek, autorek oraz strategii wprowadzania i funkcjonowania szeroko rozumianych kobiecych narracji w różnych polach filmu animowanego. W tej sekcji zostaną pokazane filmy Aliny Maliszewskiej, Natalii LL, Johanny Quinn, Izabeli Plucińskiej czy Michaeli Pavlatovej. Festiwalowi towarzyszyć będzie również dwudniowa konferencja zrealizowana wokół tematu filmu animowanego kobiet. Kuratorką bloku kobiecego na tegorocznym festiwalu jest Hanna Margolis.

Jak co roku Animator przygląda się wybranemu krajowi – tym razem jednym z bohaterów festiwalu będą Chiny. Organizatorzy pokażą zarówno filmy niezależne, jak i etiudy dyplomowe z tego kraju.

Wśród retrospektyw warto zwrócić uwagę na pokazy filmów wybitnego amerykańskiego reżysera – Pata O’Neilla, który przyjedzie do Poznania Animatora. Publiczność zobaczy nagrodzony w Sundance w 1990 roku i okrzyknięty wzorem dla filmu przyszłości Water and Power z 1989 oraz wybrane filmy krótkometrażowe.

Świetnie zapowiada się cykl Nocnego Kina, które prezentowane będzie w Klubie Festiwalowym. W lipcowe wieczory zostaną wyświetlone animowane filmy Wesa Andersona, Richarda Linklatera oraz Davida Lyncha.

Festiwalowym pokazom i koncertom towarzyszyć będzie rozbudowany program warsztatów i wykładów, w tym warsztaty animacji non-camerowej ze Stevenem Woloshen’em, warsztaty animacji wycinankowej z Izabelą Plucińską, warsztaty animacji eksperymentalnej z Ajay Kumar Tiwari, czy warsztaty animowanych teledysków z Yachem Paszkiewiczem. W tym roku pod hasłem Naśladując Normana McLarena młodzi twórcy tworzyć będą obrazy do muzyki Leszka Możdżera. Już od dzisiaj można się zapisywać na festiwalowe warsztaty.

Specjalny program dla najmłodszych – Animator dla dzieci – przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.

Sprzedaż biletów i karnetów na festiwalowe wydarzenia rozpocznie się 23. czerwca.

Autorem plakatu tegorocznej edycji festiwalu jest Tomasz Ducki – animator urodzony w Budapeszcie, mieszkający na stałe w Krakowie. Jest autorem. nagradzanego na licznych festiwalach filmu Łaźnia.

 

Powiązane artykuły

1. Dzika Karta dla Animatora (26,6,2014)

2. Animacja i Muzyka w Poznaniu (27,6,2014)

3. Animacja „made in China” (30,6,2014)

4. Kobiety animują (02,7,2014)

5. Animowane Kino Nocne (06,7,2014)

6. Animator wystartował (11,7,2014)