kainiabel(1) małeW Poznaniu rozpoczęły się VII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest hasło Kain i Abel, wokół którego został zbudowany cały program artystyczny. Kain i Abel, a więc poszukiwanie źródeł dobra, ale również pytanie o pochodzenie zła.

Festiwal zainaugurował spektakl Mojo Mickybo w wykonaniu artystów z Teatru Krypta Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Dramat Owena McCafferty’ego opowiada o konflikcie społecznym w Belfaście lat 70. ubiegłego stulecia. Zamieszki na ulicach, pożary, zabójstwa widziane oczami młodych chłopców to temat doskonale wpisujący się w  motyw przewodni tegorocznych Spotkań Teatralnych. Przyjaciele i towarzysze młodzieńczych zabaw w parku i nad rzeką w jednej chwili stają się wrogami. Należący do dwóch różnych światów politycznych oskarżają się wzajemnie o nieuczciwość i kradzież. Dopiero ponowne spotkanie po wielu latach wywołuje w nich smutek i żal za tym, co stracili. Wspomnienia odżywają w zupełnie nowych okolicznościach, kiedy nie pamiętają już o zamieszkach i konfliktach społecznych.

Brawurowa gra aktorska Grzegorza Falkowskiego i Pawła Niczewskiego potwierdza, że podczas tegorocznej edycji Bliskich Nieznajomych zobaczymy najlepsze spektakle minionego roku. Spektakle, o których głośno dyskutowano, które poruszają ważne tematy społeczne.

Spektakl jest całkowicie pozbawiony scenografii i rekwizytów – cała akcja odbywa się tak naprawdę w wyobraźni widza. Dzięki doskonałemu warsztatowi aktorskiemu Grzegorza i Pawła, publiczność przenosi się w miejsca odwiedzane przez bohaterów. Oczami wyobraźni publiczność ogląda łąkę za miastem, na której dwaj przyjaciele budują szałas, park z huśtawkami, czy nadmorskie Newcastle. Pojawia się również motyw Dzikiego Zachodu i odległej Australii.

Mistrzowska gra aktorska zaledwie dwóch aktorów, którzy w przeciągu zaledwie godzinnego spektaklu wcielają się aż w dwanaście postaci, sprawia, że spektakl stał się naprawdę brawurową inauguracją Festiwalu.

 

więcej o tegorocznej edycji Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi znajduje się tutaj