Akademia Gitary baner3 tygodnie, 23 miejsca, 21 artystów, niemal 50 wydarzeń muzycznych, 6 strun, 2 inauguracje i happening gitarowy – już 17 sierpnia ruszy Akademia Gitary, czyli najbardziej wielkopolski festiwal w roku.

Akademia Gitary to coś więcej niż tylko zestaw muzycznych wydarzeń. Każdego roku festiwal dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie. Na muzycznej mapie festiwalu znalazły się między innymi Konin, Szamotuły Kórnik, Tarnowo Podgórne, Kalisz, Pobiedziska oraz Pniewy.

Od 11 lat Akademia Gitary organizowana jest dzięki wiedzy i doświadczeniu wybitnych artystów i świetnych pedagogów. Od kilku lat na jej czele stoją Łukasz Kuropaczewski – dyrektor artystyczny oraz współzałożyciel festiwalu, a zarazem jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych oraz Przemysław Kieliszewski – szef rady programowej festiwalu, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych i adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. 

Tegoroczny festiwal rozpocznie się dwoma koncertami inauguracyjnymi – w Gnieźnie i w Poznaniu. 17 sierpnia o godzinie 19:00 w Katedrze Gnieźnieńskiej oraz 18 sierpnia o godzinie 19.00 w Auli UAM wybrzmi koncert Perły Baroku / Stefano Barneschi, Mauro Massa, Elżbieta Stonoga, Marco Frezzato – Giganci Muzyki Dawnej & Łukasz Kuropaczewski. W czasie tego niezwykłego koncertu wybitni muzycy oczarują publiczność doskonałym wyczuciem barokowego stylu.

Dzień później w Szamotułach, Łukasz Kuropaczewski i Maciej Frąckiewicz zaproszą na Argentyńską noc z Piazzollą. Artyści przybliżą publiczności wspaniałą muzykę będącą dziedzictwem narodowym gorącej Argentyny. W programie znajdą się: Oblivion, Koncert podwójny oraz Cztery pory roku Ástora Piazzolli. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

31 sierpnia w Auli UAM w Poznaniu wystąpi Dominic Miller – jeden z najpopularniejszych gitarzystów rockowo-jazzowych na świecie, a także kompozytor i producent muzyczny. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również Wieczór hiszpański, który odbędzie się 1 września na Cyplu nad Wartą w Poznaniu. Podczas niezwykłego, plenerowego koncertu wykonany zostanie jeden z najsłynniejszych XX-wiecznych koncertów na gitarę solo i orkiestrę: Concierto de Aranjuez, autorstwa Joaquina Rodrigo oraz Concierto Rubato, autorstwa znanego i cenionego przez festiwalową publiczność, Carlosa Piñany. Słuchacze po raz kolejny będą mogli podziwiać kunszt zarówno samego Piñany, jak i Łukasza Kuropaczewskiego oraz Miguela Angela Orengo. Koncert hiszpański rozpocznie się o godzinie 17:00.

Kulminacyjnym punktem każdej edycji Akademii Gitary jest happening gitarowy, odbywający się w ostatnią niedzielę sierpnia na poznańskim Starym Rynku, który w tym roku zamieniono na dziedziniec przy Urzędzie Miasta Poznania. Tegoroczny happening poprowadzi Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele. Ci charyzmatyczni pasjonaci ukulele – małej, hawajskiej gitary o charakterystycznym, ciepłym brzmieniu – tworzą wyjątkowe aranżacje znanych i lubianych utworów muzyki rozrywkowej. Łamiąc konwenanse, regularnie poszerzają swój repertuar, by wciąż zaskakiwać nawet wiernych słuchaczy. Repertuar PPNOU to niezwykła „szafa grająca”, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Happening gitarowy odbędzie się 26 sierpnia o godzinie 12:30.

Organizatorzy nie zapominają również o najmłodszych miłośnikach sześciu strun. Specjalnie przygotowane warsztaty odbędą się w Bibliotece Raczyńskich w Poznani. Podczas cyklu Akademia Gitary: KIDS animatorzy postarają się rozbudzić w maluchach miłość do muzyki oraz gitarowego brzmienia. W tym celu zorganizowane zostaną, oparte na wspólnej zabawie zajęcia, które pozwolą dzieciom rozwinąć muzyczne zainteresowania. Na zajęcia będą obowiązywały zapisy.

Akademię Gitary zakończy koncert Perły Baroku, który odbędzie się w niedzielę, 2 września w kościele oo. Karmelitów Bosych w Poznaniu. Wystąpi Poznański Chór Chłopięcy prowadzony przez znakomitego poznańskiego dyrygenta, Jacka Sykulskiego. Chórowi towarzyszyć będzie grający na pozytywie Jakub Pankowiak. Podczas koncertu zespół zaprezentuje kompozycje Thomasa Tallisa, trójki Bachów – Johanna, Johanna Christopha i Johanna Sebastiana oraz Henry’ego Purcella.

Szczegółowy program tegorocznej Akademii Gitary jest dostępny tutaj.