Ukraińska wiosna koncertJuż 10 maja rozpocznie się XI edycja Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. Geneza tego wydarzenia wywodzi się z chęci przybliżenia poznaniakom kultury naszego wschodniego sąsiada. Pierwotnie zarówno twórcami, jak i odbiorcami festiwalu byli Polacy, z biegiem lat ta sytuacja uległa zmianie. Rosnąca emigracja z Ukrainy pozwoliła na uzupełnienie pięknej misji Ukraińskiej Wiosny. Dziś, zarówno wśród wolontariuszek i wolontariuszy, jak i wśród gości festiwalu, jest coraz więcej osób przybyłych z Ukrainy. W bogatym programie festiwalu są projekcje filmowe, koncerty, debaty i wystawa.

Według oficjalnych danych obecnie w Polsce mieszka około 1,5 miliona Ukraińców. Napływ zwiększył się po Rewolucji Godności w 2014 r. i znacznie nasilił się w związku ze zniesieniem przez Unię Europejską obowiązku wizowego w 2017 roku. Zazwyczaj imigranci przyjeżdżają, aby wykonywać prace sezonowe i zostają na dłużej. Nie widzą swojej przyszłości na Ukrainie, czują się bardziej komfortowo i bezpiecznie w Polsce. Ukraińcy i Polacy są wizualnie podobni, imigranci dobrze wtapiają się w tłum na ulicach miast. Pomimo znacznej liczebności zdaje się, że dla Polaków pozostają niewidoczni, a co za tym idzie – nieznani. Celem projektu jest przedstawienie różnych oblicz imigrantów oraz obalenie mitu „Ukrainka – sprzątaczka i Ukrainiec – budowlaniec”. Owszem, te prace są wykonywane przez bohaterów projektu, jednak czasem nie mamy świadomości, że baletmistrz, skrzypek czy dyrygent w orkiestrze to także Ukrainiec-imigrant. W budowaniu świadomości, że Ukrainiec to nie tylko „tani pracownik” ma pomóc wystawa fotograficzna Niewidzialni Stepana Rudika, która odbędzie się 10 maja na Starym Rynku w Poznaniu. Fotograf pokazuje, że Ukraińcy to interesujący ludzie, z którymi warto rozmawiać. Intencją autora jest stworzenie przestrzeni do rozmów, do wzajemnego poznawania się, a co za tym idzie  do integracji. Projekt łączy zdjęcia z miejsc pracy ze zdjęciami portretowymi. Do dziś  w projekcie wzięło udział około 50 uczestników.

Z kolei 12 maja o godzinie 20:00 w Centrum Kultury Zamek odbędzie się koncert Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych Ukrainy z Kijowa, którą poznańska publiczność miała już okazję poznać sześć lat temu. Orkiestra zaprezentuje własną interpretację współczesnej muzyki ukraińskiej i światowej. Orkiestra składa się z 60 muzyków grających na bandurach, cymbałach, kobzach, skrzypcach, basetlach, lirach, okarynach, syringach, surmаch, trąbkach kozackich, dudykach, drymblach, bębnach i innych. To właśnie ta różnorodność stanowi o wyjątkowości tego zespołu, który od czasu swojego ostatniego pobytu w Poznaniu niezwykle ewoluował i otworzył się na współczesne kierunki rozwoju muzyki.

Ukraińska Wiosna to także projekcje takich filmów jak: Dom. Słowo, Na złamanie karku, czy Lot złotej muszki.

Tegoroczna Ukraińska Wiosna potrwa do 13 maja.