Rozwód_Figara_spektakl_723-0217-011-fot. Bartłomiej Barczyk26 listopada po raz ostatni na scenie Teatru Wielkiego zostanie zaprezentowany Rozwód Figara. Ta nawiązująca do historii Figara, ale jednocześnie na wskroś nowoczesna opera powstała  w koprodukcji Szkockiej Opery Narodowej i Teatru Wielkiego w Genewie. 

W kraju targanym rewolucją tajemniczy Major usiłuje doprowadzić arystokratyczną rodzinę Almaviva do rozpadu. Źródłem jego władzy nad ludźmi jest znajomość ich głęboko skrywanych tajemnic. Major nie waha się knuć podstępnych intryg, używać szantażu i manipulować uczuciami bohaterów. Zamek rodziny Almaviva, niegdyś miejsce gorących romansów i szalonych zabaw, zostaje przemieniony w przytułek dla psychicznie chorych.

Spektakl został nominowany do  International Opera Awards 2017 w kategorii World Premiere. Jest to owoc współpracy rosyjskiej kompozytorki młodego pokolenia Eleny Langer oraz jednej z najbardziej uznanych osobowości współczesnej opery, brytyjskiego librecisty i reżysera Davida Pountneya. Spektakl został stworzony jako zwieńczenie trylogii o Figarze i jest kontynuacją losów postaci znanych z Cyrulika sewilskiego Rossiniego i Wesela Figara Mozarta.

Ta przewrotna parabola społeczeństwa w momencie przewrotu ukazuje indywidualne konsekwencje wielkich wydarzeń. Reżyseria Davida Pountneya, uznanego w Polsce i świecie twórcy odniosła się do problemów współcześnie tak bardzo aktualnych. Kompozycja Eleny Langer nawiązuje do tradycji wielkich oper neoklasycznych, mistrzowsko łącząc operową wokalistykę i XX-wieczny symfonizm z tangiem, kabaretem i teatralną groteską.

[fot. Bartłomiej Barczyk]