rapsodia netTego jeszcze w poznańskiej Operze nie było! 22 października w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się projekcja filmowego arcydzieła z muzyką na żywo. RAPSODIA SATANICA to jedyny film, do którego muzykę skomponował słynny włoski kompozytor Pietro Mascagni, autor chętnie grywanej do dzisiaj opery Rycerskość wieśniacza. To także ostatni film zrealizowany przez Nina Oxilię, włoskiego reżysera, który zginął na froncie I wojny światowej, w wieku zaledwie 28 lat.

Fatum śmierci przenika głęboko tę – zainspirowaną Faustem – opowieść o tragicznych skutkach pogoni za wieczną młodością. Inaczej niż u Goethego bohaterką Rapsodii Satanica jest kobieta. Wiekowa hrabina, Alba d’Oltrevita podpisuje pakt z diabłem. W zamian za młodość musi jednak na zawsze wyrzec się miłości. Zdaniem krytyka filmowego Bartosza Żurawieckiego, końcowe fragmenty Rapsodii… to zapierająca dech poezja, której próżno szukać we współczesnym kinie.

Film, pieczołowicie zrekonstruowany po latach, zostanie pokazany w Teatrze Wielkim w towarzystwie orkiestry symfonicznej, która zagra na żywo oryginalną muzykę Pietra Mascagniego. Ta oprawa pozwoli widzom na nowo poczuć nie tylko magię dawnego kina, ale też wieczną potęgę miłości i śmierci.

Pietro Mascagni był, obok Giacomo Pucciniego, kluczową postacią dla włoskiej opery końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Uważa się go za drugiego twórcę weryzmu w operze włoskiej. Komponował głównie opery. Najbardziej znaną z nich jest właśnie Rycerskość wieśniacza, której fragmenty usłyszymy także 22 października. Warto dodać, że ten wybitny twórca gościł w murach poznańskiego teatru – w sezonie 1925/26 dyrygował operami: Rycerskość wieśniacza, Pajace Ruggiera Leoncavalla i Aida Giuseppe Verdiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła  Ambasada Republiki Włoskiej w Polsce. Partnerem wydarzenia jest Instytut Włoski w Warszawie w ramach Tygodnia Języka Włoskiego na świecie.

Przed koncertem zostanie wyświetlony film dokumentalny o kompozytorze.