OldBreakout w Blue Note Jazz Club (9)W piątek, 20 października do poznańskiego klubu Blue Note powróci legenda polskiego bluesa – zespół OldBreakout. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

W repertuarze reaktywowanego zespołu znajdują się zarówno najnowsze kompozycje blues-rockowe, jak i stare przeboje zespołu Breakout – Modlitwa, Oni zaraz przyjdą tu, Kiedy byłem małym chłopcem, Pomaluj moje sny.

Na początku 1968 roku Franciszek Walicki zaproponował Tadeuszowi Nalepie nową nazwę dla zespołu do tej pory nazywanego Blackout. W pierwszym składzie zespołu Breakout byli: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie Stodoła w Warszawie, a oficjalny debiut nastąpił na pierwszej edycji festiwalu muzycznego Musicorama w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała swój pierwszy przebój zatytułowany Gdybyś kochał, hej. Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich. W 1969 ukazuje się płyta Na drugim brzegi tęczy, a do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się Blues.

To grupa Breakout przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy big-bitem i rock and rollem lat sześćdziesiątych a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego.

Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków, z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982 roku, kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

Pod koniec 2013 roku z inicjatywy śląskiego muzyka Kazimierza Pabiasza zespół się reaktywował, początkowo pod nazwą Ex-Breakout a ostatecznie oldBREAKOUT.

We wrześniu 2014 roku ukazała się pierwsza płyta reaktywowanego zespołu zatytułowana Za głosem bluesa idź. Autorem wszystkiuch tekstów jest Bogdan Loebl.

Zespół OldBreakout tworzą: Krzysztof Dłutowski /instrumenty klawiszowe/, Tadeusz Trzciński /harmonijka, wokal/, Zbigniew Wypych /bas/, Kazimierz Pabiasz /wokal, gitara/, Dariusz Samoraj /gitara/ i Vlodi Tafel /perkusja/.

[fot. Piotr Przybylski]