Festiwal Kultur Regionów w Poznaniu - LITWADom Bretanii i Litewski Instytut Kultury zapraszają na IX Festiwal Kultur Europy poświęcony Litwie, który rozpocznie się już 14 października.

W ramach festiwalu zaprezentowana zostanie kultura współczesnej Litwy. Gośćmi wydarzenia będą znani artyści, jak pisarka Kristina Sabaliauskaitė, aktorka teatralna Birutė Mar, zespół jazzowy Tree Stones Quartet, pieśniarka i etnomuzykolog Maria Krupowies, pisarz  Kęstutis Kasparavičius, ceniony ilustrator książek dla dzieci. W programie znajdą się również filmy, o wojnie w Donbasie czy krótkie metraże. Znajdzie się miejsce także na warsztaty kulinarne poświęcone tradycyjnej kuchni litewskich Żydów, prowadzone przez Nidę Degutienė – litewską blogerkę kulinarną, autorkę książki Smaki Izraela i animatorkę telewizyjną.

Festiwal otworzy wernisaż wystawy Smūtkeliai. Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa, który odbędzie się 14 października o godzinie 16:00 w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Wystawa prezentuje unikatowe drewniane rzeźby ludowe datowane na XIX oraz początek XX wieku. Pochodzą z prywatnego zbioru cenionego na Litwie kolekcjonera, Gediminasa Petraitisa. W czasie otwarcia wystawy na gęślach zagra Žemyna Trinkūnaitė.

Poniedziałek upłynie pod znakiem litewskich filmów krótkometrażowych. W Domu Bretanii wyświetlone zostaną obrazy: Powrót, Pies, Pieskie życie i Wiele hałasu o nic. Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny. Filmowo zrobi się również w czwartek w Kinie Muza, gdzie będzie można obejrzeć filmy: Powrócić w twe ramiona, Szron i Lato Sangaile.

W środę o godzinie 18:00 w Domu Breatnii odbędzie się Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė zatytułowane Tajemnice wielokulturowego Wilna. Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii sztuki, uznanie zdobyła jako autorka bestsellerowej sagi  Silva rerum, która opowiada o losach kilku pokoleń szlacheckiej rodziny Narwojszów. W Polsce ukazał się jej pierwszy tom, którego akcja toczy się w XVII-wiecznym Wilnie. Autorka z pasją i pieczołowitością odmalowała realia tych czasów. Popularność sagi sprawiła, że Litwini zaczęli inaczej postrzegać rolę polsko-litewskiej arystokracji w swej historii, a w Wilnie powstały trasy turystyczne śladami bohaterów Silva Rerum. Gospodarzem spotkania będzie Michał Nogaś.

W bogatym programie wydarzeń warto również zwrócić uwagę na monodram Monodram Birutė Mar Anioły Dostojewskiego, który zostanie wystawiony w piątek, 20 października w Scenie Na Piętrze. Birutė Mar jest aktorką Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują monodramy, które przyniosły jej międzynarodowy rozgłos. Uważana jest za jedną z najciekawszych artystek teatru jednego aktora w Europie, jest laureatką wielu nagród na międzynarodowych festiwalach. W monodramie Anioły Dostojewskiego wciela się w piękne, dobre postaci z powieści Dostojewskiego, dzięki którym żyje prawda i mądrość, sumienie i swoboda wyboru, miłość i wiara. Przemówią do nas Nastieńka z Białych Nocy, książę Myszkin z Idioty, Mikołaj Stawrogin z Biesów.

Festiwal zakończą dwa spotkania muzyczne – w sobotę w klubie Blue Note wystąpi Tree Stones Quartet, a dzień później w Domu Bretanii odbędzie się recital Marii Krupowies, Pieśni wielokulturowego Wilna.

Szczegółowy program IX Festiwalu Kultur Europy jest dostępny tutaj