Sztuka Szuka Malucha banerFestiwal Sztuka Szuka Malucha zadomowił się w Poznaniu już jakiś czas temu i trudno wyobrazić sobie początek lata bez spotkania ze sztuką dla najmłodszych widzów. Najstarszy i największy w Polsce festiwal przeznaczony dla najnajmłodszych jest doskonałą okazją do tego, żeby pobudzać zmysły, pogłębiać wrażliwość, inspirować wyobraźnię, podsuwać pomysły na twórcze spędzanie czasu i dawać okazję do zacieśniania więzi z dzieckiem. To czas na to, by wspólnie z najnajmłodszymi poznawać świat i siebie nawzajem.

– Od kilku lat staramy się wraz z Wami tworzyć dobrą atmosferę dla spotkań z teatrem i szerzej – sztuką. Od zawsze towarzyszyło nam głębokie przekonanie, że każdy człowiek ma prawo do nieskrępowanego uczestnictwa w kulturze, a najmłodsze dzieci są pełnoprawnymi odbiorcami sztuki – są widownią tu i teraz. Lata rozwoju naszego festiwalu zbiegły się z okresem bardzo ważnych przemian społeczno-kulturowych, dzięki którym zmieniła się optyka postrzegania dzieciństwa i miejsca dziecka w świecie. Obecność dziecka w świecie sztuki stała się silnym tego wyrazem. Jedenasta edycja festiwalu to także doroczne święto dziecięcej wolności – mówi kuratorka festiwalu, Barbara Małecka.

Scena Wspólna w Poznaniu od 4 do 9 lipca wypełni się zdarzeniami otwartymi na twórcze współdziałanie najmłodszych dzieci z dorosłymi. W programie festiwalu znalazło się ponad czterdzieści wydarzeń – w tym polskie i zagraniczne spektakle, spotkania twórcze, warsztaty, interaktywna instalacja, wystawa oraz spotkania przeznaczone dla dorosłych.

W czasie festiwalu zaprezentowane zostaną efekty współpracy Art Fraction Foundation z JIENKYO – Japońską Unią Teatrów dla Dzieci i Młodzieży: spektakl KUUKI, nad którym pracowały kuratorki festiwalu Sztuka Szuka Malucha Barbara Małecka i Alicja Morawska-Rubczak wraz z japońskimi tancerkami i akordeonistką, a także jedna oryginalna produkcja japońska zespołu Yamano ongakusya.

Po raz drugi do Polski przyjedzie zespół Madam Bach z Danii. Tym razem zaproponują najnowszą produkcję Dom – zrealizowaną w ramach projektu „Small size, performing arts  for early years”. To opowieść o domu, który nosimy w sobie – takim, z którego sami pochodzimy i takim, o którym marzymy dla swoich dzieci.

Dzięki wizycie Teatru Lalkowego z Ljubljany po raz pierwszy zaprezentowany zostanie spektakl prawdziwie lalkowy. Lampka, groszek i piórko przeniesie nas do świata prawdziwej teatralnej magii, której akompaniować będzie muzyka na żywo i śpiew. Z polskich produkcji pokazane zostaną poznańskie DOoKOŁA produkcji Art Stations Foundation – interaktywne wydarzenie, które zaprasza rodziny do twórczego współdziałania oraz pierwszy plenerowy spektakl Teatru Atofri Ptasi baj.

Jak co roku, w programie znalazł się zestaw różnorodnych warsztatów – do wyboru mamy osiem propozycji, wśród których są: warsztaty taneczne, plastyczne, literackie i teatralne. Uzupełnieniem programu będzie cykl spotkań dla dorosłych – szczególnie rodziców małych dzieci, przygotowany wspólnie z Fundacją Smarkateria. Wśród zaproszonych gości są Natalia Fiedorczuk i Joanna Mielewczyk.

Ostatniego dnia organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy podczas pikniku rodzinnego, w ramach którego planowanych jest sporo atrakcji, między innymi plenerowy spektakl dla jednego widza! I w dodatku przeznaczony tylko dla dzieci. Na szczęście będzie zaprezentowany kilka razy. W programie pikniku znajdzie się także wyjątkowy set DJ-ski wraz z improwizowanym wspólnie z dziećmi LiveActem. Będzie to z pewnością bardzo twórcza, rodzinna i wesoła niedziela.

Szczegółowy program festiwalu Sztuka Szuka Malucha jest dostępny tutaj