Goran Injac i Oliver Frljić_fot. Marcin Oliva Soto  (2)Nieoczywisty i dyskutujący z aktualną sytuacją polityczną Europy – taki będzie 27. Malta Festival Poznań. Kuratorzy, Oliver Frljić i Goran Injac, w Idiomie „Platforma Bałkany / The Balkans Platform” pokażą publiczności współczesną sztukę, tworzoną przez artystów pochodzących z krajów byłej Jugosławii. Chcemy odczarować Bałkany wyobrażone.

27. edycja Malta Festival Poznań odbędzie się między 16 a 25 czerwca. Idiom Platforma Bałkany przeniesie festiwalową publiczność w tematyczny region Bałkanów. Podróż po skomplikowanym obszarze znaczeń społeczno-kulturowych, w całej swojej złożoności etnicznej i politycznej, daleka będzie od stereotypów krajów byłej Jugosławii. Idiom „Platforma Bałkany”, którego kuratorami są Oliver Frljić – chorwacki reżyser teatralny i Goran Injac – dyrektor artystyczny Słoweńskiego Teatru Młodych ma odczarować i zdekonstruować historyczne fantazmaty. Zaproszeni artyści pokażą maltańskiej publiczności współczesną sztukę tworzoną przez artystów działających w krajach byłej Jugosławii.

– Nasz program jest bardzo ryzykowny. Ma skłaniać do odkrywania nowych rzeczy, a nie do potwierdzania czegoś, co już wiesz albo wydaje ci się, że wiesz – mówi Oliver Frljić.

Artyści poruszą w swoim kuratorskim programie pamięć komunizmu, sięgną do romansu z popkulturą, w którym zmierzą się z narastającym neofaszyzmem europejskim. W Poznaniu chorwacki reżyser wystawi spektakl Turbofolk. To rzecz o styku polityki i kultury, inspirowana kiczowatą muzyką z byłej Jugosławii. Turbofolk – mariaż ludowych melodii z techno i dance, w latach wojny zagrzewał do bitwy żołnierzy, a treści podsycały nacjonalizm.

W programie znalazł się między innymi spektakl The Republic of Slovenia, wracający do czasów wojny na Bałkanach i działań politycznej mafii zamieszanej w Słowenii w nielegalny handel bronią czy performatywna prezentacja prac kolektywu Janeza Janša.

Program teatralno-performatywny w duchu bałkańskim uzupełni przegląd awangardy jugosłowiańskiego kina – „czarnej fali” z lat 60. i 70. Zobaczymy także prezentację filmów serbskiego reżysera Želimira Žilnika.

Specjalnym wydarzeniem festiwalu będzie muzyczny plenerowy finał 27. edycji Malta Festival Poznań. W tym roku na zakończenie festiwalu planowany jest koncert legendarnego słoweńskiego zespołu Laibach.  Artystyczna kreacja zespołu Laibach, który gra z konwencjami i chętnie korzysta z przewrotnego patosu i ironii, przenikliwie ilustruje przemiany polityczne regionu krajów byłej Jugosławii.

Po raz piąty na placu Wolności stanie najważniejsze miejsce festiwalu, a w nim rozbudowany program Generatora Malta, plenerowe spektakle i koncerty, wieczorne silent disco, warsztaty i spotkania. Program Generatora Malta będzie włączał uczestników festiwalu do wspólnych działań, które przybliżą, a nawet pozwolą dotknąć, bałkańskiej kultury. Ponadto na Placu Wolności stanie symboliczny obiekt, stanowiący reprezentację muru. Postaramy się zrozumieć, dlaczego mury powstają — po to, aby jak najszybciej je zburzyć. Z różnych perspektyw będziemy przyglądać się konfliktowi. Stworzymy plac negocjowania Wolności. Do programu Generatora Malta włączymy projekty, wyłonione w drodze open calla Wyobraź sobie mur.