Z radością informujemy, że Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animowanych Animator status festiwalu kwalifikującego do Oscarów®. To wielkie wyróżnienie dla festiwalu, który w tym roku świętuje jubileusz dziesięciolecia.

Poznański Festiwal to jeden z trzech festiwali w Polsce, który otrzymał status festiwalu kwalifikującego do Oscarów®. Jest to znakomita wiadomość dla wszystkich artystów, którzy planują zaprezentować swoje filmy w konkursie festiwalu Animator. Zdobywca Grand Prix Festiwalu Animator będzie miał skróconą ścieżkę do oscarowych nominacji w kategorii Animowany Film Krótkometrażowy.

Warto przypomnieć, że nabór filmów do tegorocznego konkursu ruszył w listopadzie, a na zgłoszenia organizatorzy czekają do 20 lutego 2017. Do Konkursu można zgłaszać: krótkometrażowe i pełnometrażowe filmy animowane zrealizowane w dowolnej technice animacji, które powstały po 31 grudnia 2014 roku. Filmy konkursowe mogą być zgłaszane przez szkoły artystyczne, szkoły filmowe, firmy producenckie, instytucje filmowe, indywidualnych twórców lub inne podmioty posiadające do tego prawo. Warunkiem dopuszczenia filmu do selekcji jest wypełnienie Karty zgłoszeniowej oraz spełnienie warunków określonych w Regulaminie 10. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Filmów Animowanych Animator \ 2017 w Poznaniu.

Zgodnie z decyzją Amerykańskiej Akademii Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) odbiorcy nagród kwalifikujących się festiwali będą uprawnieni do rozpatrzenia w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany / Najlepszy Krótkometrażowy film Aktorski bez standardowego wyświetlania w kinach pod warunkiem, że film w każdy inny sposób spełnia zasady Akademii, zamieszczone w regulaminie.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, między innymi Mariola Brillowska, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raoul Servais oraz najważniejsi polscy animatorzy: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański.

Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki. To także świetna okazja do konfrontacji środowiska twórców kina animowanego z rynkiem filmowym. Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, który jest okazją do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko- i pełnometrażowych. Do selekcji konkursowej napływają filmy ze wszystkich kontynentów, a ocenia je międzynarodowe jury. Animator to także spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, wykłady i specjalny program Animator Dla Dzieci.

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator odbędzie się w dniach 7-13 lipca 2017.